[Gesta Romanorum]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. III E 48, 148 f. Editor Hanzová, Barbora. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

tebe, pověz mi, kterak jest to, že tak vždy ustavičně děláš v té košili, a častokrát se velmi potíš, že nikdy se nezašpiní, ani jí kdy péřeš?“ Odpovědě ten jistý tesař: „Netřeba jí práti, neb se nemóž zašpiniti.“ Tedy ten jistý rytíř otáza jeho a řka: „Milý, proč jest to?“ Odpovědě tesař: „Mátě ženy mé dala mi ji, jenž má takú moc, aby čista byla, dokudž bych já nebo má žena svého lože některý z nás nepřestúpil.“ Uslyševši tu moc ten jistý rytíř, vece sobě na mysli: „Já tě k tomu připravím, že musíš tu jistú košili práti.“ A ihned jel do domu toho jistého tesaře bez jeho vědění.

A když tam přijel, tedy žena toho jistého tesaře dosti ochotně jeho přijala do svého domu a jej podlé statku svého, jakož na rytíře sluší, ctila. Uzřev ten jistý rytíř tu čest i ochotenství od ní k sobě, jal se jí ihned frejovati i o freji mluviti, aby ji mohl o její čest připraviti. Jemuž ona vece: „Pane, zda s’ o to přijel, aby u mne na freji byl?“ Vece rytíř paní: „I ovšem proto sem přijel, abych tvú milost nalezl.“ A mezi jinými řečmi mnoho jí slibováše, ač by vóli jeho naplnila. Tedy ona uslyševši jeho řeč i ten slib, vece k němu: „Rač se mnú jíti, a což na mně žádáš, to všecko mieti budeš.“ A on vstav s velikú radostí, všel po ní do jedné prázdné komory. A když tam bíše, ona vyšedši ven, zavřela po sobě i zámkem zamkla, řekši jemu:

„Tu mne čakaj, dokudž já svého času neuzřím.“ A tak zavřevši jeho chovala, skrze jedno okno chleba a vody jemu podávajíci. Kakžkoli on prosíše ji, aby jej pustila, ale ona jemu odpovědíše a řkúc: „Nevyndeš odtud, dokudž se mój muž od císaře nevrátí.“

Potom opět brzo druhý rytíř túž otázku k tomu jistému tesaři učinil, jako prvý o jeho košili. A též uslyšav od tesaře o tej jisté košili, jal se mysliti, kterak by jeho ženu mohl zklamati. Připraviv se jakožto prvý, jel k ní do domu, ochotně přivítán. Potom po nemúdré řeči do druhé komory veden a tu zavřen i zamčen od té jisté ženy jakož i první. Potom v zápětí přišel třetí rytíř k tomu jistému tesaři a o té jistej košili takúž otázku [učinil]text doplněný editorem[55]doplněno podle rkp. GestaB, GestaU jako první dva, i takúž odpověd slyšel jako ona dva. Nepomeškav, ihned jel k té jisté paní, a přijev tam, tolikéž obdržal jako i první dva: takéž v třetí komoře zavřen i zamčen i chován jakožto ona dva.

Zatím o těch třech rytířích vyšla veliká řeč u císařova dvoru, kam by se děli

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).