Vočehovský, Jan: Krátkej spis o morové nemoci…

Prostějov: Günther, Jan, 1552. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 26, A1r–G3r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

Lignialoes, ana gr.cizojazyčný text 15.

Moschi gr.cizojazyčný text 5.

Camphore gr.cizojazyčný text 4.

Misce, fiat Epithemacizojazyčný text

Jiná voda k témuž, lacinější

Aquarum Acetosaecizojazyčný text

Rosarumcizojazyčný text

Melissaecizojazyčný text

Buglossae, anacizojazyčný text 2/1 3.

Vini al. opti.cizojazyčný text 2/1 2.

Aceti vinicizojazyčný text 2/1 5.

Sp. Cordialium pro epithi.cizojazyčný text [#]obrázek nebo jiný grafický prvek 1 5.

Croci gr.cizojazyčný text 3.

Camphorae gr.cizojazyčný text 2.

Misce pro Epithimatecizojazyčný text

V těch vodách muožeš pěknej šátek na tré neb na čtvero přehnutej smáčeti a na srdce přikládati, často obnovujíc, když by usechl.

Když by zase okřál a sám k sobě přišel, šetř pílně, z čeho taková mdloba jemu pochází, z přílišného-li nespání, z veliké bolesti, čili z ustavičného toku střev aneb jiných připadností, tehdy musil by mu to vopraviti, a pomine ho. Pakli jest ta mdloba z nakažení duchův srdečných od jedovatého povětří, musíš je v tom retovati a jich posilňovati. Pak duchové nemohou se lépe siliti než vonnými věcmi, podlé řeči Hipokrata {Lib. 6. Epidimiorum}cizojazyčná marginálie , jenž dí: Vuoně líbá rozkoš dává, polehčuje i také posilňuje duchy životní etc.cizojazyčný text A opět jinde {Libr. de Alimentis}cizojazyčná marginálie praví, že nic není, což by mohlo rychlejí očerstviti, jako vůně dobrá. A protož má se těm tvář ruožovou vodou s octem smíšenou aneb tou vonnou vodou v první stránce položenou často mejvati i také v nose natírati. K tomu také v té vrchní vodě červenej tafat aneb čistej šátek vomačejic, na prsy přikládati i na pulsu u rukou šátky malé v ní omočené přivazovati.

Také k vonnému pomambre užitečné jest voněti a všecky jiné kusy, kteréžto o korigování povětří prvé dostaveny jsou, tuto se trefiti mohou. Nebo skrz takové vonné věci nemocní nabejvají čerstvosti. A však nic méně pokrmem náležitým a lékařstvím srdečním časem svejm mají posilňováni býti, tak, jakž nahoře o tom praveno jest.

Hlavy bolest

Hlavy bolení nejvíce z párností horkých, z života (zvláště od játer a z žaludku) nahoru vstupujicích pochází, kteréžto, rozpalujice mozk a jeho duchy, bolest uvodí a tak této nemoci případnost jest. I opatře nejprv ty nižší oudy podlé náležitosti, máš hlavu vodami k tomu příslušejícími obvazovati, bolest krotiti a jí posilňovati, jakožto sou tyto vody: ruožová, stuliková, salátová, fiolná, kopru zahradního, rojovníková, diviznová, majoránová, bukvicová a k těm podobné, z nichžto některé aneb všecky máš spolu v hromadu slíti a, přilejíc k ním trochu vinného octa, v nich šátek smačeti a hlavu obvazovati. Pakli by

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 18 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).