Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

[P6v]číslo strany rukopisu

Vosutin do života zase vháněti nemáš, ale s pilností ven je táhnouti, protož máš je v teple[74]teple: teplé míti a s pařením nad teplou vodou ven táhnouti. A do vnitřku života dávaj dítěti fíkovou vodu píti a fíky jísti. Též čekankovou, polní routky, pelynkovou, vlaského kopru vodu píti jim k zdraví prospěšné jest.

Když vosutiny ven vyjdou, tehdy hned druhého dne dítě v koupili, v němž ruože vařená jest, zmyto má býti. Po lázni té olejem fiolovým, syrovátkou[r]syrovátkou] Syrowatkaw, mastí glejtovou je namazati.

Lázně potící sou jim škodlivé.

Pakli jsou vosutiny svrablivé, tehdy mejti se má dítě každého dne v vodě, v níž mnoho slézu vařeno jest, a po tom mytí pomaž ho po všem pateři fiolovým olejem, s bílým voskem u tichého ohně jako mast učiněným. A když děti vředy mají, nemají se jim[75]jim: gijm potrhovati, ale má se na ně přikládati mast z apatéky, jenž slove [P7r]číslo strany rukopisudyaquilon simplexcizojazyčný text, na šátek jí roztáhnouti, jako flastr měkčí a hojí. Když pak děti od moče neb potu prašiví sou neb budou, mají se po lázni chovati v suše, plénkami a šaty suchými se vytírati. Pakli děti rozpadliny neb díry míti budou, mají hojeny býti glejtovou mastí a bílou spolu smíšenými, v způsobu čípkův přikládajíc. Když děti horkost nepřirozenou na sobě mají aneb časem studenost, zase potom horkost, tehdy zimnici mají. Když děti ssoucí zimnici mají, chůva má se vystříhati vína, ryb, masa i vajec, píti ječnou vodu, a když dítě jest najpokojnější, chůvě žilou pouštěti podle potřeby. Potom nechať přijme v jedno jitro kventík dryáku a na to 6 hodin má se postiti. Dítěti daj siropu z agrestu pro žížeň. Též ruožový cukr siropem ruožovým změkčený pro posilnění. To též dětem již vostaveným má se udělati. Pakli to spomoci nechce, [P7v]číslo strany rukopisuudělaj mu tuto dolepsanou mast a maž jemu páteř a prsi každé ráno a večer. Vezmi olej z žlutého květu pliškového, 4 loty prachu téhož kvítí, kventík zandalu červeného semene šťovíkového, červených korálův, každého 15 ječných zrn ztíží, kost z jeleného srdce, 8 ječných zrn ztíží, kafru jednoho zrna žitného ztíží, a což z těch věcí tlouci se má, ztluc na prach, potom s bílým voskem a s ruožovým olejem udělaj z toho mast uměním apatékářským. Taková mast proti zimnici tak mocná i silná jest jako jed proti srdci. Já sem toho zkusil.

O vohnipaře

Vohnipara přichází dětem z toho, když přirození zbytečnou horkú krev zvnitřku života na tělo zevnitř ven vyhání. A přichází někdy na tváři, počíná se na špičce nosu a rozšřiřuje se po tváři. Jestli dítě při prsu, tehdy chůva

X
74teple: teplé
rsyrovátkou] Syrowatkaw
75jim: gijm
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).