Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

mlé[P1v]číslo strany rukopisukem a dítěti na noc do jedné chřípě krůpi vpusť.

O zubích

Zuby některých dětem lehce jdou a s malou bolestí. Ty obyčejně jim zase vypadají. Pakli zuby těžce a s velikú bolestí přicházejí, tím pevnější a stálejší bývají. Také času podletního, potom letního zuby lehčejí vycházejí a najtíže času zimního.

Když zuby řezati se chtějí, rozličné neřesti na děti přicházejí, jako votok při dásních a hrdlu, rádi se lámí a bývají nemocní.

Když dásničky loupiti se počínají, má je solí a medem potírati, nebo to bolest jim odjímá a dásně zmocňuje. A když již zoubky ven vyjdou, nechaj jimi žvejká fík nebo vlhké lékořicové dřevíčko. A když jim špičky zubův ruosti chtějí, tehdy rádi často kousati žádají. Šetřiti jich sluší, aby nic tvrdého nežvejkaly.

Dásně jejich mozkem zaječím, [P2r]číslo strany rukopisuslepičím sádlem neb tistím[64]tistím: tijſtijm mlékem potírati. Nebo vlastnost těch věcí jest vejchod zubův zlehčovati. Vařený vosk neb vlhký fiolový kořen aneb lékořicovou mízku[65]mízku: myzku neb dřevko žvejkati jim daj.

O votoku čelistí

Takový votok někdy přichází, když dětem zuby rostou neb potom. Přichází také od zbytečného pití, když flusové přijdou, ješto votok takový činí. V teple[66]teple: teplé chovány býti mají z strany votoku a mastí mazati z oleje fiolového zaroveň s žlutým voskem u malého ohně udělanou, potom teplými šatmi uvaž. Když to neprospívá, vezmi režné votruby a bobkový olej, směs spolu, přivaž na votok dítěti a hned sejde.

O neštovičkách v ustech dítěte

Neštovice dětem v ustech bývají od zlého silného mléka chů[P2v]číslo strany rukopisuviného. A jsou rozdílné. Některé sou červené, z nichž nějaká voda slinavá piští, jiné bílé, z těch nic nejde, některé pak černé, a ty najnebezpečnější sou.

Chůva všech zhorčujících a přesolených krmí i nápojův má se varovati. Když pak neštovice červené neb žluté sou, tehdy škrob ruožovou vodou na kaši rozdělaj a dítěti v usta vkládaj, též zrnatého jablka mízku v ustech ať drží, a moruše rozdělaj čekankovou vodou, dávaj dítěti, aby to v ustech drželo. Pakli ty neštovice šeredně černé sou, má jemu v usta často dávati podližkového kvítí a psího vína vodu, locikovou mízku v ustech držeti také velmi prospěšné jest.

O kašli a těsnosti ducha

Kašel přichází dětem od toho, že jazyk k hájení cesty ducha před studeností dostatečen není. Mandlového mléka má jemu v nápo[P3r]číslo strany rukopisuji

X
64tistím: tijſtijm
65mízku: myzku
66teple: teplé
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 7 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).