Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

[N7r]číslo strany rukopisutruňček, muože-li jí zachovati, a hlavu chovaj mu v teple[24]teple: teplé. Pakli to neprospívá, tehdy vezmi serapinumcizojazyčný text, sarcocolamcizojazyčný text, gummicizojazyčný text mandlové a bílého kadidla, tyto věci spolu směs, učiň flastr, vlož jej na hlavu.

Pakli i to není platno, pec česnekové hlávky v horkém popeli, ztluc je potom na kaši, přiměs k tomu puol lotu kadidla, polož to dítěti pod hlavu jeho za některý den, to stáhne dítěti hlavu v přirozený způsob a křtalt její.

Potom dělaj mu čípek do nosu z vlčí žlučí[25]žlučí: żluċi i z mozku a s myrou a po 2 měsících každý tejden vstrč mu jeden čípek do chřípě na lačný život, nechaj ho tam za puol hodiny.

Když votok jest z vlhkosti, tehdy votok duolky činí, když se ho dotkneš, což se nestává, když votok jest z povětrnosti.

Jestli votok od větrnosti, vezmi dobrou mysl, bobrový stroj a vlaský močený kmín, to vše spolu směs na prach ztlučené. Toho se má dítěti po [N7v]číslo strany rukopisumytí dáti, tří ječných zrn ztíží, v majoranové vodě neb v ruožovém medu napiti. Aneb daj mu trochu dryáku v usta, jedno každé přes jitro.

Malost[26]Malost: Máloſt neb hrubost hlavy dětí, kterouž od přirození mají, rady žádné nemá.

O nemoci[27]nemoci: Nemocẏ jménem žížeň

Ta nemoc od horké hlízy mozkové přichází. Znamení toho sou horkost veliká, bolení hlavy, suchost jazyka a tvář dítěte bledá jest. Oči také těžce otvírá.

Zvlhčúj[28]Zvlhčúj: Zwlhċuog dítě ustavičně při hlavě a čele jeho vodou[d]vodou] wodu, v níž tyto níže psané věci vařeny sou: tykvové kůry, makoviny, locika, psí víno a ruože, mezi tu vodu přidaj trochu vocta, v tom vomoč šat a dítěti na hlavu vlož, smáčej[29]smáčej: ſmaċeg a svlažúj jí často, neb růžovým olejem s octem a s vaječným klárum smíšeným, tím dítěti hlavu zvlhčúj[30]zvlhčúj: zwlhċuog a dávaj mu píti

X
24teple: teplé
25žlučí: żluċi
26Malost: Máloſt
27nemoci: Nemocẏ
28Zvlhčúj: Zwlhċuog
dvodou] wodu
29smáčej: ſmaċeg
30zvlhčúj: zwlhċuog
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).