Bechyňka, Jan: [Sborník traktátů Jana Bechyňky, rukopis neuberský]

Knihovna Národního muzea v Praze (Praha, Česko), sign. IV H 45, 1r–225v. Editor Fuková, Irena. Ediční poznámka

budou. Tak chvalitebná i chudoba a potřebné bohatství, neb chudí bez bohatých za nic by nestáli ani bohatí bez chudých. Protož chceš li, buďmež spolu v svornosti a v tovaryství, nezhrzajme sebou. A kteréž jest Pán Buoh spojil, pejcha nás nerozlučuj, abychom jako čistý děti rodičům a rodičové dětem, tak sobě byli příčina k spasení, chudí bohatým a bohatí chudým. Neb jako rodičové pro plodu odchování, tak bohatí pro chudých odchování mají spaseni býti. Neb jako rodičové dětem, tak bohatí chudým, jenž čtení maličkými nazývá, mají poklady shromážditi, jako je psáno: Dělaj rukama tvýma to, co je dobrého, aby měl odkud uděliti nouzi trpícímu. Neb děti, vychovaný k životu, dochovají rodičuom smrti, totiž na staro se odplatí. Tak za nynější milosrdenství bohatých k chudým jako k dětem v oděvu, umytí, v krmích a v jiných věcech potřebných, ješto v den súdný, když chudí dorostou k životu, odplatu vezmou, jako je psáno v usobě toho maličkého, chudého, v chudobě rozeného dietěte, v sobě všecky jiné zavírajícího: Poďte, požehnaní Otce mého, v příbytek vám připravený od ustanovení světa. Lačněl sem, dali ste mi jísti. Žízněl sem, dali ste mi píti. Nah sem byl, oděli ste mě. A tak bude tovaryství věčně a přízen chudých s bohatými a Chudoby s Bohatstvím v království v tom, aniž sobě hrdi budem, ale v svornosti jako vlk s beranem podlé Isaiáše proroctví obývati budem a jako lev s jalovicí neb s divokým oslem. Tak bohatí, jenž sou se zde pásli na chudých, tam již sobě bezpráví činiti nebudem, ale všichni chudí v hříchu a v neštěstí, v pláč budem, ale bohatí ve všicku radost na věky. Neb co je platno bohatým zde v zboží, v veselé, když nejsú chudí v zámutky, v pláč, v nezvole, v práci?“

Buohatství: „A já bych radši byla s pány a s bohatými a urozenými a s duchovními, jenž mě zde ve cti mají, než s chudými, jenž mě propíjejí a nechovají na draho a nešanují, ale hanějí v nebi.“

Chudoba: „Radši neb neradši, na toť přijde podlé řeči svatého Jakuba, že máš v pekle jich těla jísti, a oniť by radši s chudobú v nebi byli, byť jim bylo voliti, než s tebú v pekle.“

Buohatství: „A kto mě mého vysokého urození divného odsoudí a siedla, jemuž se svatý Pavel diví na třetím nebi, řka o vysokosti bohatství, moudrosti a umění božího? A protož žes

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).