Bechyňka, Jan: [Sborník traktátů Jana Bechyňky, rukopis neuberský]

Knihovna Národního muzea v Praze (Praha, Česko), sign. IV H 45, 1r–225v. Editor Fuková, Irena. Ediční poznámka

nepřepadne. Zdaliž střep měděnného hrnce nepřetrvá! A protož sama sem mocnější, trvalejší, poněvažd na tobě lehám; jako pán na lavici, na níž sedá, poctivější jest. A i co je bohatých, ješto ve sta, v tisíce dějí, a již sem je opanovala, že nic nemají. Protož se mne bohatství kryje v sklepích, na hradích, na suše, daleko od vody, od vlhka i od ohně. Ale já všudy sem, mocná, důtklivá, scelivá vo…[21]torzovité slovo v vodě, v zemi, mezi zloději, dráby. A nebojím se, žádný mi neškodí, ale každý mi se jako zápasníku a víc nežli králi vyhýbá a kryje. A stydí se mne i král, jako psáno je: Kdo se chlubí v zboží, stydí se chudoby.“

Bohatství: „Nébrž mněť se vyhýbají a šanují mne, aniž mě po ulicech pomítají, nébrž kdož tě, chudobo, mají! Těm, kdož mě mají, vyhýbají se a čepičky snímají a hlav poklánějí i kolena shýbají a penězóm sou poslušny všecky věci.“

Chudoba: „Toť není div, aniž v tom tvé duostojenství záleží a moc. Jediné leč hnoje kuoš! A s koňmi těžký vůz jest lepší nežli člověk pěší, jenž mi se vyhejbá. An se i lajnu mrskému, kto se o ně nechtí zmazati, poctiví lidé vyhejbají, tak moji chudí tebe se liknují.“

Bohatství: „Toť jest již s outržkou k svádě blízké, lajnu mě a hnoje koši přirovnati, kteréž páni jedí a pijí a ve mně se kochají! Aby za peníz mě v blátě na zemi našli, mne otrou a propijí mě i z lajn vyňatej.“

Chudoba: „Jeden měšťan římský, Pavel, dal jest to jméno řka: Všecko zboží za lajno sem početl. Neb skoupí tě mnozí v prévetích kryjí hluboko, a když tě snědí a utratí, tehdy se jim v lejno změníš v břiše a v mol se a v řež obrátíš jim, málo jich zahřeje.“

Bohatství: „A proč mne tvoji chudí, probuoh, žebří a beze mne živi býti nemohou? Ty si vražedlnice, ještos mnoho zmořila hladem, a mnozí jsou, praví Písmo, pro tě shřešili. Ale mneť svatý Pavel manně, sladce, hojně s nebe spadlé, přirovnává. A jinde mne opět Písmo chválí, a tě zlořečí řka: Dobrořečené zboží, při jehož svědomí hříchu není, ale zlořečená chudoba v oustech nemilostivého.“

Chudoba: „Jakejžto div, že mě nemilostiví zlořečí a tě chválí! Však

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).