[Život Krista Pána, rukopis E]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII H 19, 170v–231r. Editor Stluka, Martin. Ediční poznámka

synu, viem, jenž si ráčil pro hřiešné lidi člověkem býti a z mého s života člověčenstvie přijal, pomni na to, že s to proto učinil, aby se nad hřiešnými smiloval, jimžto jest velmi smilovánie třeba. Ktož tehdy ten jest, ješto by se její svaté milosti snažně modlil, a nebyl uslyšán, nadarmo se jiným svatým modlí ten, jemuž nechce Maria pomocnicí býti. A ještě nadto viece řku, že jehožto jiní světí prositi neobdržie, to Matka božie zvláštním úfaním, k svému synu přistúpiec, což prosí, obdrží. Protož, milá Matko božie, když jsi tak milostiva, my tebe, hřiešní, prosíme, aby skrze to svaté jméno, že si i slóveš Matka božie, ráčila před tvým milým synem za ny prositi, abychom tento zlý svět přejdúce, tvého milého syna z tebe narozeného svýma očima ohlédali a s ním v nebesiech bydlili na věky věkóm.“ Amen.

Potom osmý den po narození, jakožto svatý Lukáš evanjelista píše, nebeské dietě podlé zákona ustavenie obřezáno jest. A tu, jakožto praví svaté Čtenie, vzděno jest jemu jméno Ježíš. Prvé než se počal v břichu matky své, pojmenován jest od anjela Ježíš, ale u boha Otce před věky nám na spasenie chováno. Nebo Ježíš českým hlaholem i latinským zvukem jest též řečeno jakožto Spasitel. O němžto svatém jménu praví svatý Bernart: „Ó, jméno předivné, ó, jméno přesladké, blaze tomu, kto tě duostojně jmenovati muož!“ By byl který tak drahý kámen, že na kohož by byl vložen, ode všech nemocí byl by uzdraven, to byl kámen přeslovutný, nade vše kamenie drahé. Ten kámen jest jméno Ježíš, jakož praví sám Spasitel ve Čtení: „Ve jméno mé budú diábly vymietati, hady bez úraza budú bráti v ruce, pakli jedovatého co píti budú, nebude jim škoditi.“ A protož to jméno předrahé nižádnému lépe neslušie než samému Spasiteli, jenž všemohúcí jest, jakožto sám praví v svatém Čtení: „Dána mi jest všecka moc na nebi i na zemi.“ A jakož praví múdrý Šalomún: „Veliký jsi, hospodine, a divná jest moc tvá.“ Protož dobře vzděno jemu jméno Ježíš, totižto Spasitel, před jehožto všemohúcím jménem všeho světa i nebeské říše i zemské moci i pekelné hruozy na koleno klekají. To jest to jméno nade všecka jména převysoké. Rcemež všickni s Davidem prorokem: „Buď jméno božie požehnáno na věky.“ Amen.

Pakli by kto řekl, proč jest Ježíš Kristus podlé Starého zákona ustavenie obřezován býti chtěl, chtě to ustavenie rušiti? K tomu světí mistři pravie, že to slušie všem kniežatóm najprvé na sobě držeti, kteráž ustavenie svým lidem velé činiti. A protož, když

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 2 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).