Tovačovský z Cimburka, Ctibor: Hádání Pravdy a Lži o kněžské zboží a panování jich

Vědecká knihovna v Olomouci (Olomouc, Česko), sign. II 32 740, 134 f. Editor Hejdová, Tereza. Ediční poznámka

Práce používá také data, která poskytuje výzkumná infrastruktura LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

<<<<<82r82v83r83v84r84v85r85v86r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

Protož z pravého práva nejsi hodna pro svú všetečnost naříkati se chotí náměstka Petra apoštola, neb jeho svatost v přijetí dobrého skutku rozhlašuješ jako zlého, ne v samém zboru podlé řeči Pána Krista ve Čtení znící. Zhřeší li bratr tvuoj, tresci jej mezi sebú a jim, ale ty i před říší nebeskú až i sem i na zemi tvé volání přišlo. A nikterak tajno býti nemuož, jistě by proto všeho světa písmy a právy duchovními i světskými, právo k němu míti chtěla a vešken svět toho povolil, dobře spíše ošedivíš, než se to stane. Ještě by měla mú skrovnost míti v svých žalobách a úpění, než je činíš, ač daleko toho jest, aby se stalo po vuoli tvé. Neb teď sedí již, kterýž ukáže úhelnici pravú, jehož kružidlo nechybí úhlu i okrúhlosti, přistup sama k sobě a smysly, že z pravé tvé klevety a z takového stroje búřivého nesnáz jest. A protož ten svatý Petr má tebe prázden býti, poněvadž pro menší příčiny nahoře psané osoby jsúc rodů královských i znamenitých přátel prázni svých chotí býti museli. {Troje věci z domu vyhání}textový orientátor Neb spravedlivé to vyřčení najmúdřejšího Šalomúna, kterýž řekl, že jest troje věc, jenž muže z domu vyhání. Z kterýchž tří věcí jest jedna věc: žena zlobivá a klevetná. Druhé též dí, že by raději byl s ještěrem a s drakem, než s ženou zlobivú.

Protož paní milá by ráčila tyto všecky důvody seznati a je smysliti na mě, o málo a prostě o nic by žalovati neměla a o dobrém a blahoslaveném otci i jeho skutku, kterýž on přivedl a zjednal, málo by se protivila, ale radovala a plesala. Neb prvotní tebe přidržející se, co z tebe jiného měli než smrt a pohanění, muky hrozné. A tvá kratochvíl v tom byla, aby od jednoho k druhému se túlala, jako nezavřená. V malých letech mělas jich tři a třidceti, to li jest cnostných povaha mnoho chotí často míti, a držím, že jest i podnes úmysl tvuoj na tom, a tomu by ráda, aby každý měsíc jiného chotě míti mohla. Právě jest v tobě jako v sedlácích žádost taková, každý den jiného pána, faráře a fojta žádali by míti.

I najsvětější a svatosvatý Pane, já, sprostná služebnice tvá, znajíc této paní, žalobnice mé, že často rmútí a k hněvu připravuje a zbuřuje truon váš. Ano se tím mord a násilé, muky i jiného mnoho zlého děje, prostě žádné svobody nemohla míti, jsúc jedna služebnice také v díle rukou tvých Žádala jsem s žádostí ty všecky vlky hltavé, jenž netoliko ovce, ale i sami pastýře ukrutně jsú zžírali a roztrhovali, skrotiti a v utvrzení v jeden ovčinec vehnati. {Konstantinus císař}textový orientátor Jakož pak se jest z tvé svatosti daru to stalo, že ten najjasnější cnostný císař jedné hodiny skrze tvého sluhu zvelebil a zlámal všecky závory všech křesťanuov nebezpečné a jejich svobodného i se vším křesťanstvem učinil a jeho obráncí jest byl, netoliko obránci, ale i sluhú na místě pána Ježíše Krista. A netoliko sám on aby péči měl, ale jemu a k ruce Svaté Trojici troje království dal, a tu stolici jíž Pán Ježíš Petra nazval třmi korunami, ve jméno tří osob a jedno božství ozdobil. Již proroctví se naplnilo, kdež se dí: „Raduj se, jalová a neplodná, neb v mnohé syny učiněna jsi.“ Neb by v takové núzi a násilé měla církev státi, nemohla by rozmnožena býti chvála Pána Krista. Protož nic zlého ani nepodobného jsem neučinila, ani co na tom zhřešila, že jsem to v bezpečnější stav uvedla. Kdežto napřed volně chvála v říkání, v modlitbě, v spívání písen, kázání slova Božího, bude se moc díti. Ale v skrýších a jeskyních nic a v bázni a mnohý jazyk pohanský přiveden bude, slyše svobodnú chválu Trojice svaté. {Králové zemští}textový orientátor A všickni králové zemští snáz přivedeni budou k té svaté víře, znajíce, že hlava světa, město Řím, v moci náměstka Petrova jest a císař najmocnější, hlava světská, poznav vyžšího sebe, netoliko jemu, ale i sluhu a náměstku náměstka jeho poddal hlavu svú a naplní se ono slovo. Ač kteří k večeři mé nebudou chtíti přijíti, připuďte je jíti, aniž moci bude již kdo zuostati, proti těm dvěma duovoduom: víře pravé a moci císařské.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 19 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).