Tovačovský z Cimburka, Ctibor: Hádání Pravdy a Lži o kněžské zboží a panování jich

Vědecká knihovna v Olomouci (Olomouc, Česko), sign. II 32 740, 134 f. Editor Hejdová, Tereza. Ediční poznámka

Práce používá také data, která poskytuje výzkumná infrastruktura LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

<<<<<34r34v35r35v36r36v37r37v38r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

Buoh dá, že jednomu než druhému lépe v hospodářství stojí, nenávist aby mezi sebú měli, že tudy zkaženi býti mohú. {Královský stav zpravuje Pýcha, Hněv, Smilstvo}textový orientátor Nenávidě jeden druhého pánuom svým, aby na se žalovali, se nezpovídali a Bohu odpírali, skrze to aby na ně Buoh války, nepokoje, utiskání dopouštěl. Králuom, knížatuom přidala jsem vás, paní sestry milé, jakož toho důstojny jste k najvzácnějšímu stavu, totiž Tvú Milost, paní Pýcho, paní Hněve, paní Smilstvo, tak abyšte vy ten stav držely, neb vám sluší panovati v něm. Aby ty, paní Pýcho, z jednoho do druhého krále chodila, z knížete do knížete a mezi nimi a jich důstojenstvím rozdvojovala, který nad kterým má seděti, který kterého toto ono zboží chce míti a tyto zemany, tyto služebníky, tyto krajiny, mince zlaté i stříbrné, jeden na druhého aby se vznášel. K tomu paní Hněv, Tvú Milost, sem přidala, když by paní Pýcha toho v mysli pozdvižené proti druhému způsobila a oni proti sobě, když by se pozdvihli, aby ty dorazila a podnítila tak, aby chudý, bohatý užíti mohl. Aby služebníkuov potřebovali jeden proti druhému, aby přijal pěší, jízdné, hrady sobě sobil, zámky dělal, na nich lidí hojnost bylo, tu aby všelijaká kratochvíl byla, hudba, pištba, trubači, bubeníci, krčmáři, i všelijací tantéři a hry kostečné i jiné, v nichž se lidský úmysl kochá, krácení chvíle, a z toho sváda, vražda, rvaní za vlasy i mnohé soudy a hrdosti v hněvu neskroceném. Neb když jest taková zběř pospolu hodné jest vám, sestry milé, při tom býti a to zpravovati. A kdež se ty věci dějí, paní sestra milá, přidala jsem tě, paní Smilství, k témuž stavu. Neb ty krále, knížata, chudé i bohaté proti sobě zbuditi muožeš, srdce rozličné obrátíš, onomu se zdá, že pro ni bohat, onen že pro ni rohat, onen by se bil se třmi, onen se bude vaditi, šúlati, až i hlavu obrují mu i zuby vybijí, mnohý na deseti kyjích poleží. A tak mi se zdá, že námi má zpravován býti ten stav.

{Stav kněžský zpravuje Lakomství, Lakota}textový orientátor Třetímu stavu sem přivinula Tvú Milost, paní sestra, Lakomství, z toho, že Pravda naučila jej žebrati a žádati, aby což jemu dají, schovati měl a žádal a žebral více vždy. Neb mnohokrát měl jest dosti dnes a zítra nic, i naučila sem jej chovati, aby den ke dni rovnal, neb žádný moudrý to hospodář není, kterýž dnes slaniny v hrách vloží a zítra má k souseduom pro půjčku jíti neb kúpiti. I jest hodné tomu stavu, aby se zásoboval za času tebú, paní sestra milá, a kladl na hromadu. Též k tomu stavu sem přivinula tě, paní Lakoto, neb by ten stav nejedl a nepil hojně nemohl by pracovati, a tak sluší, aby v hojnosti byli ve všem skvostném pití a jídla hojnost měli.

{Lež všecky stavy sama zpravuje}textový orientátor Najposléz sem způsobila sama, abych všecky stavy sama podlé vás zpravovala, jako hotový a neustálý posel, od jednoho k druhému ráda sem chodila, vám, sestry milé, působíc čest i užitek. A když sem to zřídila, ješto ste toho svědomí a dávno v navyklosti a v držení. {Lež spůsobila Konstantina k nadání}textový orientátor I srozuměvši, že by nás z toho Krista učením vyvésti chtěli i jeho počítajíce se sluhy, sama vpadla a způsobila sem, že opět dáno jest zboží kněžím skrze Konstantina císaře a radou vaší a potvrzeno jest bullemi zlatými a majestáty na osličí kůži dobře široké, protože kněžstvo jako osel nésti má a za ten dar na osličí kůži vzal jest, na kteréhožto mého způsobení a daní přijali jsú všickni duchovní jako jistého a zapečetěného nadání. Neb co jest platné napsání a listy bez pečetí, jako jich kníhy na chudobu píše jej, kdo chce a kdy chce a drží, kdo chce. Ale já sem způsobila, kdož by nedržal, aby pokutu zlaté položil, tak aby mé psaní a dání na tant nebylo, ale pevně, aby se bojíc mne drželi, potiviti se nesměli. {Lež drahé léta nebyla a v lacina nebude}textový orientátor A když sem to způsobila, tehdy Pravda ta jistá kněžna, ale já ji za kněžnu nemám, nebť jsem u ní v drahé léta nebyla i ovšem v laciná nebudu. Rozhněvavši se o to spůsobení mé, kteréž já vždy řídím a působím, aby svět stál a veselý byl. I táž Pravda svolala jest sestry své a tak mne jistě špehové zpravili, že s nimi se jest radila, sjížděla, mnoho písma před se brala, až jest i přišla před slavnost

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 4 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).