vozhřivice se zarodí a odtud plyne do prsí nebo do dásní nebo do chřípí: tehdy večer přijmi takový několiko zrn kadidla, tiem staví to plynutie a hlavy posílí Pakli by [z]text doplněný editorem takových příčin aneb také pro přielišné krve tečenie žaludek byl zemdlel, tak že by krmí nemohl požívati nebo zachovati, tuť má miesto mastixcizojazyčný text, aby jie ten nemocný požíval, jakož by mohl, u varmuži nebo v měkém vajci, aneb v jíšele aneb v jíše. A z masticecizojazyčný text a sangwine draconiscizojazyčný text, krev drakova, čím jest jasnějšie, tiem lepšie, a spomáhá těm, ješto krví pičkají aneb blijí krví, jakož se přiházie rytieřóm nebo panoším v turnejích od bitie nebo padenie. A ten již řečený prach až do šesti dní po dvakrát přez den má býti přikládán na šitú ránu, až i počne celeti. A tehdy najprvé niti mají býti vybrány z stehóv, a pak ta rána má býti léčena tiem prachem a rúšnú ostruhú až do plného zacelenie.
Kapitola X. Když by málo kuože nebo plti nebo obého spolu bylo sťato čím koli.
Když by málo plti se lbi bylo sťato, a leb buď zléčena, jakož svrchu praveno jest. Pakli by kožka se málem držela, tu má býti zachována, a nebude třeba, aby kuože byla prořezána nebo šita, než jakož jest, buď nechána. Na každé vázanie ten kus kuože na chomáčky buď rozložen, a miesto, jakož má býti, vázáno. Tutoť mluví mistr o malém kusu kuože nebo plti, kterýžto ledva má velikost jedné čtvrti, kteráž bývá na kříž rozřezána na lbi rozražené.
Kapitola XI. O ranění mozku aneb mázdřic jeho.
Pakli by rána až do mozku přišla, aneb mázdřice nižšie porušila, vždy jest smrtedlná. A též praví o mozku chřbetnice, mícha řečené. Míchú nazývá mozk, kterýž bývá nalezen v chřbetnici, nebo ten má kmen i pramen svuoj od mozku a jestiť téhož přirozenie s ním a máť svú mázdřici na sobě, jakožto i mozk, totiž tvrdú a milostivú matku. A protož, bude li ta milostivá matka, totiž mázdřice dolejšie, porušena, smrtedlné jest, jakožto