Rösslin, Eucharius – Klaudyán, Mikuláš: Zpráva a naučenie ženám těhotným a babám pupkořezným netoliko prospěšná, ale také potřebná

Mladá Boleslav: Klaudyán, Mikuláš, 1519. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 G 524, A1r–F4r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik elektronické edice byl podpořen Výzkumnou infrastrukturou pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz).

Itemcizojazyčný text jiná věc k tomu: Vezmi semene štěvíkového, spodiumcizojazyčný text, ztlúci na prach a vsypati do kaše z žloutkuov vaječných.

Itemcizojazyčný text vezmi gallescizojazyčný text tlučeného a ječné múky, smiesiti spolu a vařiti u vodě a z toho flastr klásti dietěti na břicho.

Itemcizojazyčný text jinak: Vezmi akácie, plejvejsu, cukru, každého jednu čtvrtci, dělej z toho čiepky tenké jako husí pero a strkej dietěti v zadek.

Itemcizojazyčný text bylo-li by lejno velmi bielé, tehdy vezmi gallie muscatecizojazyčný text, bielého kadidla, každého jako léskový ořech, rozpustiti to mízkou kdúlovou a osladíc dávati píti.

Itemcizojazyčný text jinak proti červené nemoci nebo ouplavici dětí: Vezmi šafránu jednu čtvrtci, myry tři čtvrtce, ztluc to a rozpusť červeným teplým vínem, přikládejž na břicho dietěti.

Itemcizojazyčný text jinak: Vezmi múky ječné hrst, ruože suché hrst, stlúci spolu, smiesiti a rozpustiti mízkú jitrocelovú a octem a teple přikládati na břicho.

Itemcizojazyčný text jinak: Vezmi mízky jitrocelové z mladého dubového listu, kostivalové, každé jeden diel, přidejž k tomu rudy tesařské a hlíny spálené a rozdělej jako kaši hustú, přikládejž dietěti na břicho.

O zatvrzení dietěcím

Pakli by zatvrzenie dietěte přišlo břicha, že by nemhlo stolice mieti, tehdy vezmi medu puol lžičky a soli jako léskový ořech, smažiti to na rendlíku, až zčervená a shústne, dělejž čépky tenké jako dobré husí pero, omáčeje v oleji dřevěnném nebo v sádle, strkej jeden v zadek dietěti.

Itemcizojazyčný text kus mýdla benátského vezma, udělati malý čiepek a omočiž v oleji dřevěnném nebo v sádle učiniti též.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 1 dnem; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).