Rösslin, Eucharius: Těhotných žen a porodných bab ruoženná zahrádka

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, A1r–K5v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

aby svrchu dírku měla, do kteréžto dírky vstrč praznú civku k tomu připravenou, a nechať ty věci v hrnci zvírají. A když již dobře zevřelo, odstav hrnec od ohně a postav jej na živé uhlíčko pod tú lavicí, na nížto žena sedí, potom vezmi tu civku a jedním koncem do té dírky v poklíčce ji vstrč, aby pára ven nešla, druhý konec civky žena do luona svého vstrčiti má a šatmi dobře se přikrýti, aby žádná pára preč neucházela, tak seděti za 2 hodiny, až by luožka pozbyla. Pakli by po takovém paření platno býti nechtělo, tehdy žena mezi luonem a pupkem svým položiti má flastry, kteříž z moci své plod mrtvý vyhánějí, o nichž dole praveno bude. A jestliže by luožko podlé všech napřed psaných způsobův ven vyjíti nechtělo, nechaj tak, a v krátkém času potom samo steče a jako masová voda ven vyjde. Ale protáhne se za dobrý čas a tak musí vytéci, z čehož ten smrad ženě těžkost, bolení hlavy činí, žaludek zemdlévá a srdci mdlobu přivodí, jakož nahoře povědíno.

Sedmá kapitola – o rozličných případnostech, kteréž ženám při porodu i potom přiházejí se, kterak ty zhojeny býti mají

O případnostech a nemocech, kteréž po porodu přiházejí se, znáti sluší, že obyčejně po porodu ženám tyto nemoci se přiházejí, jako zimnice, nepřirozená horkost, nadýmání, votok těla, bolesti v životě a v matce, pohnutí neb převrácení matky. Příčina těch případností obyčejně jest nedokonalé vyčištění krve po porodu, mdloba i nestatečnost síly ženy z velikého prolití krve po porodu, též zchuravení, nakažení matky neb některých žil v matce aneb z vycházení i bolestí střeva v zadku.

Když krvotok ženě po porodu nezúplna přichází tak, jakž by přicházeti měl, má se jí spomoci těmi věcmi, ješto tok přinášejí, jakož ctné ženy dobře vědí, buďto do života přijímáním, noh mytím, pařením, kouřením vnitř i zevnitř, flastrův na život kladením, bylin vařením a přivazováním, mastmi mazáním a k tomu podobně, podlé náležitosti nemoci. Protož pilnost míti sluší, aby ženy dokonále se vyčišťovaly teplými a moč ženoucími věcmi, nebo všecky věci moč vyvodící ženám také přirozený tok jejich přivodí a krvotok po porodu vyčišťují, jako sou ty, kteréž krev tekutou činí a rozpouštějí, průduchy žil rozšiřují, aby krev téci mohla, a ty věci spodkem ven ženou, jako sou černobejl, klášterní chvojka, polej, petružel, anýz, vlaský kopr, jalovec, routa, bobkové listí, ožanka větší, kozlík, skořice, spikanardicizojazyčný text a k tomu podobné věci. Však těch věcí s radou moudrého a umělého lékaře

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 10 měsíci a 14 dny; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).