[lékařský sborník z knihovny knížat Czartoryských]

Biblioteka Książąt Czartoryskich (Krakov, Polsko), sign. B 1497, 19–272. Editoři Černá, Alena M., Voleková, Kateřina. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

baňkami z toho miesta, kdež hryze, tak ji vyženeš. Třetie dna jest, ješto horká. Prvé sě stává, když člověk sě horčí a všechen sě upotí a ihned pie nesmierně a hned potom leží s svú ženú. Druhé sě stává od dobrých krmí, ješto jich člověk mnoho jie a k tomu má jinú rozkoš, ješto já jie nepoviem. A také, ješto sě myje v horcě.

Lékařstvie: Vezmi siemě črnobýlové a jazýčkové a kopřivové i s kořenem, pryskyřici a vosk a staré sádlo a mozk jelení nebo mladého koně. A nový bobrový stroj a dřěvený olej a víno neb ocet a kúdele, a to vše spolu ztlúci a v nový hrnec vložiti a opět u víně rozvařiti přěs cělý den, tož nemocného mazati tiem ráno a večer po tři dni, a zbude studené a horké dny svú mocí, věz to zajisté, žeť jest to pokušeno.

{Proti závratu hlavy}marginální přípisek mladší rukou Závrat hlavy, ješto bývá, stává sě z velikého hněvu, druhé od velikého smutka, třetie od velikého pitie silného vína, ktož k tomu jinú rozkoš má, ješto jie nepravím. Neb ta zlá rozkoš zemdlí všecky údy, jakož praví mistr Avicenna, ktož víno pie neskrovně, to je zlé praviti o té rozkoši. Protož ktož sě nevaruje, ten bude tu bolest mieti. Vezmi siemě černobýlové a pelyněk, a to spolu vař s vínem neb s uoctem, tož procěditi, tož hlavu mýti tiem v horcě, tož opět rúšku omočiti v téj vodě, tož pak hlavu obvázati, ihned bude uzdraven s boží pomocí.

Vodné tele, to sě stává najprvé od velikého pitie z lačnosti želudka. Druhé sě stává z velikého potu, ješto sě spekl mezi masem a kostmi a také mezi koží. Třetie sě stává od velikého utrpenie na smilstvie. Čtvrté od velikého zadrženie v měchýři vody. Páté od jednoho červa zeleného a kusého, ješto sě zarozuje v vodách břězna, toho měsiece, ktož jej vypie, ten ihned bude tu nemoc mieti. Vezmi černobýl a pelyněk i s kořenem, a to spolu vařiti a na malé kusy zkrájeti, učiniti v každé lázni a vsaditi tam děravú stolici, tu pod ni vložiti kovářskú trósku rozežženú, až pak nemocný na stolici sědne, tož nalévati na trósku vodu, aby sě nemocný upotil, a to činiti ráno do slunce na čtítrobu. Také jemu hlavu mýti tú vodú i všecko tělo až do hrdla a v té lázni za cělý den býti, a tu lázni čiň třikrát do téhodne a po lázni lehnúti uvodievajíc sě, a když sě upotie, pot dolóv rúchú třieti. A potom vzieti lój jelení a pryskyřici a bobrový stroj, a to spolu ztlúci a tiem nemocného mazati a po lázni učiniti jemu pití.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 7 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).