Štítný ze Štítného, Tomáš: [Řeči nedělní a sváteční, rukopis B]

Královská kanonie premonstrátů na Strahově (Praha, Česko), sign. DG III 13, 478 s. Editor Svobodová, Andrea. Ediční poznámka
<<<10<123456>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

[2]číslo strany rukopisubydla, pro hřiech nebezpečenstvo. A pro hřiech svědomie vždy strašivo, vždy se leká; dva vzšepčeta[a]vzšepčeta] wſſepczeta, a ktož čím zlým vinen, mní, by šeptali o něm. Hřiech sě protiví pravdě Boží; neb jest vóle převrácená od Boha, ješto jest pravé dobré a plné dobré, odvrácená a obrácená k malému a neplnému a nestatečnému dobrému, ješto ač jest dobré, ale jedva stien jest dobrého. I jest hřiech proti řádu spravedlnosti, a tak Buoh spravedlivý u pravdě hřiešných nenávidí. I jest pilné slyšiec, že nás náš Spasitel odvolává vzdáliti od hřiechu, v svém srdci majíc to, což mluvil Syn Boží, nehřešiti a toho, co jsme se dopustili, pokáním[b]pokáním] pokaniem zbýti. K tomuť jest volal svatý Jan Křtitel řka: Čiňte pokánie; přiblížíť se královstvie nebeské. Zval ku pokání i sám Kristus na počátce kázanie svého týmiž slovy. A svatý Petr po vstúpení Syna Božieho na nebesa voláše k lidu: Kajte se a obraťte se, ať budú shlazeni hřieši vaši!

Druhé zlé naše, řekl, nebudem li se líbiti Bohu. A to z toho přišlo by na ny, když bychom podlé tělesných žádostí poddali se tělu, líbostem tělesným slúžiece. Neb tělo v přirození již porušeném táhne duši po sobě k svým líbostem a k svým rozkošem mimo pravdu, že duše své útěchy, ješto by ji jměla v Buohu jmieti, nebude tbáti. Jakž chce ten líbiti se Bohu, ješto jen v tělesných rozkošech má svú líbost a neslúží Buohu, ale jen tělu? A ktož tělu chce slúžiti, hubenější své straně slúží; neb duše jest duostojnější strana člověka a podlé svého přirozenie duojstojnějšie[1]sic! má žádosti a počestnější, nežli když vrobiec se tělu, jako svého zapomenúc přirozenie, tělesných líbostí žádati bude a jim se oddá. Protož duše tak se vrobiec tělu, nemuož se líbiti Buohu, hubenějšiemu se vrobivši, než jest sama. I pohanští filozofi za ohyzdu mají, ktož se na tělesné líbosti oddávají; neb rozum by měl nad žádostí panovati. A die jeden pohan Seneka: Mnohejm slúží, ktož tělu slúží; neb ktož ve všem libém tělu slúží[2]sic! v rukopise NK XVII.C.15 je „chce“ své žádosti povoliti, jistěť slúží žádostem mno[3]číslo strany rukopisuho.

X
avzšepčeta] wſſepczeta
bpokáním] pokaniem
1sic!
2sic! v rukopise NK XVII.C.15 je „chce“
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 12 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).