[Staré letopisy české, text D]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX B 26, 249r–265r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

[261r]číslo strany rukopisuu vsi Chřib řečené. A tu jsú jim vzeli vozóv šest kop a všechny pušky.

Zabit Prokop Holý, Prokópek, sirotčí kněz, Markolt, kněz Buřič etc.,cizojazyčný text Pešček a jiní

Tu jest zabit kněz Prokop Holý, vuodce táborský, a kněz Prokuopek, vódce sirotčí, kněz Markolt, kněz Jan Buřič a jiných kněží několiko k tomu a táboróv a si[153]číslo strany edicerotkóv zabito viec než pól druhého tisíce. Také pan Jan Krk s Rabie kázal jich drahně spáliti, jsa jich již mocen.

Sněm valný u Praze byl

Itemcizojazyčný text léta téhož v pátek na svatého Jana, křtitele božieho, měli jsú sněm valný pánóv českých a moravských u Praze, na kterémžto sněmu bylo jest mnoho rytieřských lidí, a tu jsú se ustanovili[r]ustanovili] vſ páni s pražany za jeden člověk a jiná města jsú k nim přistúpili, kromě Kolína a Boleslavi Mladého a Táboru. A o to, což jest mezi pány a mezi tábory a sirotky, mají dosti jmieti na panu Alšovi zprávci a na něm přestati a na těch, kteříž sú jemu v radu přidáni.

Smluvili se o poselstvie k ciesaři učiniti

Itemcizojazyčný text téhož léta v sobotu v ochtáb svatého Havla byl jest u Praze sněm valný, na kterémžto sněmu kněžie pražští a sirotčí o vieru křesťanskú sú se smluvili v jednotu jako dobří křesťané, kromě táborští a jich posádky k tomu svoliti nechtěli. A páni čeští a moravští s pražany smluvili sú se a učinili poselstvie k ciesaři Sigmundovi a uherskému králi do Prespurka.

[261v]číslo strany rukopisu

Itemcizojazyčný text léta téhož v neděli před svatým Tómú přišlo jest poselstvie ot ciesaře Sigmunda ku pánóm pražským a v tom poselství přijel jest Jan Puškařík. A inhed pražané o to poselstvie učinili sú svolánie veliké obce města Pražského v úterý na svatého Tómu.

Itemcizojazyčný text téhož léta byla jest zima ukrutná a snieh velmi veliký, ješto nepomněli takého sněhu viec než ode sta let, tak, že lidé z města do města, ze vsí do měst jíti ani jeti pro snieh nemohli. A ta zima počela se jest na svatého Ondřeje a trvala až do konce měsiece února. Avšak kakžkoli byl veliký snieh, však když bylo rozjižie, voda nebyla veliká, neb jih náhlý nebyl.

[154]číslo strany edice

Ostromeč obležen

Itemcizojazyčný text léta božieho tisícieho čtyřstého třidcátého sedmého pan Hynce Ptáček s svými a s lidem panie Prchty s Konopiště a s Janem Sádlem s Kostelce oblehli jsú hrad táborský Ostromeč.

Itemcizojazyčný text léta téhož po Próvodě pan Hynce Ptáček, paní Prchta z Konopiště, pan Aleš z Šternberka a Janek Sádlo o křížových dnech, dobyvše Ostromeče, hradu táborského, i obořili jej a vypálili do konce.

Jeli páni k ciesaři do Brna

Itemcizojazyčný text téhož léta v pondělí na svatú Trojici páni zemští a pražené[s]pražené] praz vyjeli jsú k ciesaři Sigmundovi do Brna a s nimi mistr Jan Rokycan.

X
rustanovili] vſ
spražené] praz
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).