[Staré letopisy české, text D]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX B 26, 249r–265r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka
<<<<<262v263r263v264r264v–265r>>10>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

Vartemberka, Zbyněk Zajiec s Hazmburka, Jan s Rabie, Jindřich z Stráže i jiní, kteříž byli volili Albrechta za krále a jej korunovali, se pány s druhé strany, Alšem z Šternberka, Hyncí Ptáčkem z Pirgštýna a panem Jiříkem s Poděbrad, s jinými pány, rytieři, panošemi, kteříž sú byli volili na Táboře Kazimíra za krále a jezdili do Polsky, s jinými také městy pražskými i jinými po Čechách, smířili sú sě křesťansky.

Mluvili k tomu, aby krále volili

A tu po tom míru jednali, aby sobě krále volili, a kterak by mohli tuto zem uvésti v pokoj a v řád.

Purgmistry pražské. Albrecht, knieže bavorské, byl volen za krále.

Itemcizojazyčný text téhož léta XL. po tom smíření pánóv i jiných lidí obecných udělán sněm valný ote všech pánóv, zeman a měst o Letnicech. Na tom sněmu svolili sú se společně, aby krále volili, a tak, že k tomu volení z pánóv XVI, z zeman XIII a z každého města hlavnieho po jednom. A tak, že na tom volení učinili jsú přísahu velmi tvrdú, což jednati budú, aby toho nerozhlašovali. A tak potom vždy jest najevo vyšlo, že jsú knieže Albrechta Bavorského za krále volili. A k tomu jsú vyvolili z pánóv pána z Rožmberka, pana Menharta, pana Ptáčka, pana Jiříka, purgmistry pražské a ze zeman čtyři. Ale v tom jemu mnoho kusóv tvrdých podali tak, že když jest je vyslyšel, nechtěl královstvie přijieti.

O zradě Slámově a Přechově etc.cizojazyčný text

Itemcizojazyčný text téhož léta XL. u pátek na svatú Martu na úsvitě Beneš Mokrovúský a Kolda s jinými pomocníky svými, skrze zradu Zigmunda Slámu a Přecha i skrze jiné jich pomocníky, duchovními i svěckými, byli jsú upadli do Nového Města děrú pod Horskú branú a šli k staroměstské bráně, ješto slove Odraná brána, a tu volali, aby je branný pustil, že vezú ryby, aby jim nezemřely. A když žena otmykala zámky, uzřela děrú lidu mnoho branného, a v tom běževši, povie muži svému, a muž inhed učinil na ně pokřik tak, že oni zase běželi k dieře a tudy vyšli, a jiní se rozkryli po Novém Městě. Inhed po té zradě Sláma, Šilink, Prach i jiní ot svých statkóv utekli.

A ten den u pátek Augustin, Slámóv švagr, a hospodář ot Bielého nedvědu zjímáni jsú a tu jsú bez mučenie vyznali o té zradě, že jsú měli mnohé mordovati a v jich statky se uvazovati, a potom je v úterý stínali, každého z nich před svým domem. A potom jsú zjímáni Ondrášek uzdář, Smolař, Ambrož ot Věže, Pivce platnéř, kněz Mikuláš ot Svatého Linharta z města vypověděn, neb jsú tu zradu u něho v kostele brali, i jinde, na víně u Vaňka Korandy v stodole etc.cizojazyčný text

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).