[Staré letopisy české, text D]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX B 26, 249r–265r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

A jiné zjímavše vedli s sebú a město vypálili z kořen.

Čechové někteří sebravše sě jeli na markrabí míšeňského do jeho země. Zvěděv to markrabie, sebral se velmi silně u Grimmu města, čekaje jich, aby přes vodu přetrhli, jíž česky Svině řiekají. To zvěděvše Čechové, devět dní táhli šikem, vozóv neroztrhujíc. Zvěděv markrabie, kázal svým je shlédnúti, a ti jsú poraženi. A markrabie inhed lid rozpustil, aby šli a jeli domóv. A když Čechové vtrhli na jich šlak, táhli jich šlakem až bliz k Lipsku. A tu tepruv Čechové vojska rozpustili, aby každé samo oblášť s svými vozy táhlo jedno ot druhého v míli, a druhdy dále, a druhdy blíže, a tak velikú záhubu učinili.

Tak zpanilé jiezdy nikdy Čechové prvé do Míšně neučinili, aniž jest těch pamětníkóv, by to kdy slýchali, ani kde v kronikách psáno jest. Bylo jich, jakož obecně praví, na XL tisícóv, a by byli o čest stáli jako přední Čechové, byli by mnoho zemí pod se podmanili, než nabravše mnoho kořistí a zlatými se okojivše, vrátili se do Čech.

Itemcizojazyčný text léta tisícieho čtyřstého třidcátého před Božím narozením mnozí Čechové, sebravše sě vojensky, i jeli do Míšně mstit jelenóv, kteréž jsú Míšněné zbili v Oboře před Prahú za krále Václava, a do jiných zemí okolních, kdežto města Plavna a hradu rychle dobyli jsú a mnoho lidí zbili a ohněm spálili. A tiem Němci mnozí jsúc zhroženi, z dobrých hradóv a měst dobře ohrazených utiekali sú, nesmějíce dočekati Čechóv. A Čechové, jezdiec po těch zemiech, hradóv, měst a městeček několiko tisícóv vypálili. A s jiných měst, jakožto z Normberka a s Pamberka a s jiných měst, dali jsú jim mnoho tisícóv zlatých, aby jich nehubili a takové škody jim nečinili. Tu jsú Čechové mnoho zbožie a kořisti nabrali. A jakož lidé obecně pravie, dobře v té jiezdě sedmdesáte měst ohrazených vypálili sú, hradóv a tvrzí a vsí počtu nevěděli. Nebo z Míšně, zkazivše tu zemi, obrátili se k Frankóm, odtud na města bramburského markrabie, na Pejrejt a na jiná města. Odtud se obrátili k Pamberku a k Normberku. A tu v Normberce sjela se byla všecka kniežata bavorská a markrabie bramburský byl tu purkrabí i glejtovali k sobě do Normberka deset Čechóv z vojsk, z každé vojsky dva, neb bylo pět vojsk českých. Ti pak přivedli bramburského markrabí puol míle ot vojsk. Ten úmluvu učinil

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 18 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).