[prozaická povídka o Alexandru Velikém]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. II C 10, 28r–84v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<74v75r75v76r76v77r77v78r78v>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

ižád[76v]číslo strany rukopisuného úrazu nepočil. A tak s velikú teskností přijide k svému vuojsku.

CXXIII.[hb]CXXIII.] CXXII.

Potom vstúpi v srdce Alexandrovo, aby morskú hlubokost ohledal a rozličná rybie plemena spatřil. I káza stklenářóm před se přijíti a káza jim, aby udělali sud z jasného stkla, aby mohl jasně patřiti. I sta se to. Potom káza ten sud mocnými řetězy uvázati a káza silným rytieřóm za ně držeti. A všed do něho, káza dveře smolú zaliti a tak se do morské hlubokosti pusti. Viděl jest zajisté Alexander v té hlubokosti potvory rozličné barvy, jenž mají zpósoby zvieřat, ješto na zemi chodie, any tam na dně mořském se túlají a jedie u moři ovoce stromóv u moři rodilých. A ty potvory přicházéchu k němu, ale potom utiekáchu. A tam spatřil jest divné věci, o nichžto nechtěl ižádnému praviti, nebo by se přéliš nepodobné zdály. Ale v čas, jakož byl uložil Alexander, rytieři jej jsú vytáhli.

Kapitola[63]psáno zkratkou, plné znění může být i „kapitula“ CXXIV.[hc]CXXIV.] CXXIII.

Odtud hnuv vojskem a jeda po březe moře Červeného, rozbi stany na miestě, kdežto biechu jednorožcové, jenž mějiechu po jednom rohu podobné k kosti pilované a ostré jakožto meč, jimižto tepiechu rytieře Alexandrovy a jich štíty proražováchu. Ale rytieři Alexandrovi zbili jsú jich osm tisíc a puol páta sta jednorožcóv.

Kapitola[64]psáno zkratkou, plné znění může být i „kapitula“ CXXV.[hd]CXXV.] CXXIIII.

Odtud hnuv vuojskem, přitěže na miesta pustá mezi Črveným mořem a Rabí[65]sr. variantní rukopis Národní knihovny České republiky XVII B 6: „Arabí“; tento rukopis též v edici Kolár, J. – Nedvědová, M. (eds.): Próza českého středověku. Praha 1983, v nichžto množstvie ryb se plodieše. A biechu tu hadové divné velikosti, jenž mějiechu na hlavě rohy jako beranie, jimižto mordováchu rytieře, avšak jich zbichu mnoho a jim se obránichu.

Kapitola[66]psáno zkratkou, plné znění může být i „kapitula“ CXXVI.[he]CXXVI.] CXXV.

Potom hnuv odtud vojskem, i rozbi stany tu, kdež biechu cinocefalové mnozí, majícé šíje jako lvové a živuoty převeliké a zuby hrozné. A z svých ust plamen lítý púštiechu.

X
hbCXXIII.] CXXII.
hcCXXIV.] CXXIII.
hdCXXV.] CXXIIII.
heCXXVI.] CXXV.
63psáno zkratkou, plné znění může být i „kapitula“
64psáno zkratkou, plné znění může být i „kapitula“
65sr. variantní rukopis Národní knihovny České republiky XVII B 6: „Arabí“; tento rukopis též v edici Kolár, J. – Nedvědová, M. (eds.): Próza českého středověku. Praha 1983
66psáno zkratkou, plné znění může být i „kapitula“
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).