Vočehovský, Jan: Krátkej spis o morové nemoci…

Prostějov: Günther, Jan, 1552. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 26, A1r–G3r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[E1r]číslo strany rukopisujim slouží a je posilňují, jakož Hipokrates v 6. kněhách Epidimiorumcizojazyčný text svědčí, aby šaty byly vždy čistotné, vonné a též povětří v pokoji vonnými věcmi každý den spravované podlé naučení svrchu daného. Nebo jest to životní dobré. Ač by také nebylo zlé (kdož s to býti muože), dva neb tři takové čisté pokoje míti, když by se v jednom nasmradilo a nanečistilo, aby mohl do jiného, čistého vjíti aneb převeden býti.

O druhém rozdílu

Jakož v tom horním rozdílu rada jest dána člověku touto nemoci nakaženému bez okázání hliz a pryskejřuov, tak tuto budeme raditi těm, kterým se hlizy vymítají aneb pryskejři naskakují.

První rada druhého rozdílu

Jakž by se komu hliza aneb co jiného vyvrhlo a znamení svrchu po[E1v]číslo strany rukopisuložená se ukazovala, hned bez prodlení ať sobě dá po též straně žilu zatíti, a to takto:

Za uchem

Jestli se vyvrhla na hlavě za levým uchem, máš pouštěti z hlavní žily v lokti na levé ruce. Pakli za pravým uchem, tehdy z též žily na pravé ruce. A byl-li by ten člověk silný, maje hojnost krve, neškodilo by, aby k tomu pouštěl z těch žil pod jazykem.

Na krku

Vyvrže-li se pod bradou aneb na krku, nejprvé pouštěj z hlavní žily po té straně, k které se bolest více táhne, a potom také z žil pod jazykem.

Pod paží

Naskočí-li pod pravou páží, dej zatíti baziliku na pravé ruce, pakli pod levou paží, tehdy baziliku na levé ruce, kteroužto nemuože-li najíti, natomísto ať zatne mediánu, vždy po též straně.

V rozkrocích

Nasedne-li v rozkrocích po pravé straně, pouštěj z střmenní žily aneb z panenské žily na pravé noze. Pakli po levé straně, tolikéž pouštěj z týchž žil, ale na levé noze.

[E2r]číslo strany rukopisu

Na kz…torzovité slovo

Jestli se pak vyrazí na kyčle neb ven z nohy, místo panenské žily dej zatíti denní žilu ven z nohy při tom druhém kotníku aneb dolejí u malého prstu. Pakli by s vobou stran byla, pouštěj radějí na pravé straně podlé naučení daného.

O pouštění baňkami

Ten pořádek o pouštění žil má se také zachovávati při pouštění baňkami u těch lidí, jimžto žil pouštěti nenáleží, jakožto místo hlavní žily[o]žily] zily, když by toho potřeba byla, muožeš sobě dáti zadu na krk baňky vsaditi. Místo baziliky aneb mediány zadu na plece mezi lopatkami. Místo střmenní a panenské žily zadu na zadek baňky sázeti. A tak podlé náležitosti krev vytahovati, a to ne v lázni, ale doma. O tom jest prvé nětco v první radě prvního rozdílu povědíno.

Kdož by pak podlé té rady nechtěl se zachovati a pouštěti, neb snad v první čas zameškal by, že by již pouštění

X
ožily] zily
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 5 měsíci a 7 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).