Chocenský, Jan Berka: O krve pouštění žílami i baňkami…

Praha: Pštros, Mikuláš, 1597. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 39, A1r–C2r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

rozdílu jest povětří při stránkách roku, což, uvážíce to za slušné, nalezneme, že povětří ani příliš horké, buďto suché, opět studené neb vlhké, není k pouštění krve užitečné, ale samo prostředně horké a vlažné a prostředně studené a suché. I tehdy vedlé svobodné vůle bude v podletí a na podzim pouštěti krev najlépe, jakož obyčejně tak činíme. Neb i Galenus tak učí, máje měsíce a září, těch časuov, že jest pro zlepšení přirození velmi užitečné.

Druhý pak způsob času jest dvanácti nebeských znamení znáti přirození i jich zvláštnosti. Přirození Skopec, Lev, Střelec jsou pěnokrevného způsobu, pak horkého a suchého. Bejk, Panna, Kozorožec kalokrevného způsobu studeného a suchého. Blíženci, Váha, Vodnář krevného přirození, způsobu horkého, vlažného. Rak, Štír, Ryby složení vodokrevného, způsobu studeného a mokrého. Ta pak znamení vedlé svého přirození a složení tobě svou obvláštností zprávu tuto ukazují podobnou přirození každého oudu, k kterému které má své zření, jako takto u příkladu: Skopec patření má své k hlavě, Bejk k hrdlu, Bliženci k ramenům. A tak pořádně vše níže, jakž figůra tato ukazuje:

[#]obrázek nebo jiný grafický prvek

Před pouštěním krve toto jest znáti slušné, aby z toho oudu nepouštěl krve, k kterému znamení nebeské má v ten den zření své. A měsíc, ješto by byl pod ním okršlkem svým, jako u příkladu pod Skopcem byl-li by, tehdy ten den z hlavy nepouštěj.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 19 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).