[Chirurgické lékařství]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII H 23, 343 f. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[298v]číslo strany rukopisuopuchlé a bledé tváři, učiň takto: Vezmi vodu březovú a přepal ji skrze alambík, i přilíž k ní třetí čést vody šalvijové a vlí do čisté sklenice a postav na slunce, a nechť se vystojí, a jestliže by březové nemohl mieti, ale nazbierej čisté rosy májové na lúkách čistú plenú a udělej s ní též jako s vodú březovú, i užívejž toho za nápoj ráno a večer, a nenieť nad to lékařstvie na světě lepšieho. Nebo učiň takto: Vezmi reupontikucizojazyčný text a bedrník i vařiž to spolu u víně a pí to za jiný nápoj často, a toť v tobě učiní zase zdrávy plíce i játry. Nebo byť všeckny zhnily, jediné žeť by jich kus vostal, zrostúť zase.

[299r]číslo strany rukopisu

Hlava prašivá

Tuto se pokládá jedno naučenie mistra Arnošta, kterak máš pomáhati lidem, kteřížto prašivé hlavy mají, učiň takto: Vezmi žernovce rakové a spal je na prach a zetři dobře, pak naspiž toho prachu do lúhu a mej sobě tiem hlavu často a zhojíš se tiem jistě a do konce, neboť to každú prašivú hlavu zhojí. Nebo učiň takto: Vezmi popel jalovcový a dělej z něho lúh a mej jím sobě hlavu často. Pak vezmi bielý kamenec a síru, staré sádlo vymočené, i ztluciž to spolu velmi dobře, a tiem se maž po zmytí. A potom vezmi slepičé lejna i spaliž je v novém hrnci na prach, a tiem sobě hlavu posýpej, a budúť na ní zase.

[299v]číslo strany rukopisu

Ktož má hlavu prašivú, učiň takto: Vezmi [sádlo]text doplněný editorem[55]omylem vynecháno, doplněno podle kontextu a moč je v čisté vodě devět dní a devět nocí na každý den, vždy s něho vodu slévaje, a zase jiné nalévaje. Pak vezmi čisté nové sklo nebo sklenici, ješto z nie ještě nenie pito, i ztluc to na prach a vespi v to sádlo. Pak vezmi kořenie mladé koňského šťovíka a stluc to v hromadu a posmaž toho spolu na vohni, a potom proceď čistě a schovej. Pak učiniž takto: Voholiž jemu hlavu a zmej jí dobře lúhem obecným a nechej sama uschne, i zmažiž mu jí tou mastí a potom zmej jemu hlavu slinami[gp]slinami] ſtynamy[56]nejisté čtení a opět namaž zase tú mastí, a to čiň často, až se zhojíš. Nebo učiň takto: Vezmi ječný chléb a aloe,cizojazyčný text špangrýn a

X
gpslinami] ſtynamy
55omylem vynecháno, doplněno podle kontextu
56nejisté čtení
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).