Studnice života

Praha: Melantrich z Aventina starší, Jiří, 1554. Knihovna Akademie věd České republiky (Praha, Česko), sign. TH 1305, A2r–Aa8v. Editoři Sedláčková, Anna, Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

[Generovaný obsah]

spra[Q1r]číslo strany rukopisuvedlnosti jeho. Pečujem ve dne i v noci o časnou živnost a o jiné věci, kteréž nám proto ne vždy spomohou ani zuostanou, a jsme nedbánliví po věčném bohatství usilovati. Vždyť jest to oslepení veliké! Řídko[1692]Řídko: Ržijdko pamatujem na pravý budoucí život a na naši časnou smrt, než teprv, když smrt před dveřmi stojí a hudci v hrdle hudou: „Chceme se polepšiti.“ Toť jest všecko jisté znamení, že velmi mdlí a v víře nezkušení jsme. Buoh se rač nad námi smilovati. Amencizojazyčný text.

Avšak[1693]Avšak: A wſſak proto žádné pokání není spozdilé, jediné ať se děje před skončením života. Toliko žádný své věci a pře neodkládaj k tomu poslednímu boji a rytěřování, neb k té poslední hodině, [Q1v]číslo strany rukopisuješto ti s těžkostí před ouklady nepřítele našeho dostojí, kteříž se za zdravého života k tomu dělení těla s duší a k té poslední hodině připravují. Kterak se pak těm stane, jenž začátek komentované pasážebeze všíkonec komentované pasáže[1694]beze vší: ɓezewſſij Božské bázně a pokání nečistý, rozpustilý a zlý život vedli neb provozovali a ještě provozují? Jakým zpuosobem bojovati a rytěřovati budou?

Poněvádž již lidu mnoho jest a služebníci slova Božího nemohou na všech místech býti, tuto krátkou zprávu lidu sprostnému jsem sepsal, aby každý čísti uměje nemocným z slova Božího domlouvati a jim potěšení v potřebě jich dáti mohl.

Při času nemoci připad[Q2r]číslo strany rukopisunou na člověka[1695]člověka: Cžlowěka rozličná pokušení, proti kterýmž bojovati musí. Předkem jest najtrpčejší myšlení, když člověk[1696]člověk: Cžlowěk myslí, že se od tohoto světa a začátek komentované pasážeode všechkonec komentované pasáže[1697]ode všech: odewſſech těch, s kterýmiž jsme v známosti, odlúčiti má. Potom přijdou hříchové, kteréž jsme proti Bohu provozovali. Ti obnovení budou a mrzcí, ješto trápí svědomí těžce a rozličně. Smrt, soud Boží, peklo a zatracení, strach zděsují starého člověka[1698]člověka: Cžlowěka hrozným hřmotem a nepokojem[1699]nepokojem: nepokogē. Mezi těmito všemi postrky potřebuje člověk stálé víry, nebo tyto předpověděné[1700]předpověděné: p̄dpowěděné věci budou strašlivé z příčiny mdlé víry naší, kteráž ještě málo vycvičená jest a nedosáhla dosti síly skrze slovo Boží, statku a bo[Q2v]číslo strany rukopisuhatství

X
1692Řídko: Ržijdko
1693Avšak: A wſſak
1694beze vší: ɓezewſſij
1695člověka: Cžlowěka
1696člověk: Cžlowěk
1697ode všech: odewſſech
1698člověka: Cžlowěka
1699nepokojem: nepokogē
1700předpověděné: p̄dpowěděné
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).