[Sbírka pojednání z oboru ženského a dětského lékařství]

Moravská zemská knihovna (Brno, Česko), sign. A 112, 122 f. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[56r]číslo strany rukopisuz jednoho lajna mnoho mušek neb hovniváluov, z někderého sobě podobného a někderé sobě podobného, k tomu odpovídám vedlé řečí Verios[30]zjevně chybný (zkomolený) zápis, že mokrost prostřed lajna od slunce se shřeje a svaří se, že ta horkost nemuož vyjíti, i urodí se z něho mnoho mušek jedné tváři a jedné barvy, a to bývá mocí hvězd[dk]hvězd] hwizd. Pakli bude jedno lajno nejednaké, tehdy na dvú miestú nebo na třech zarodí žiežely jiné a jiné. A když se urodí, mokrost okolo sebe snědie, a snědúc mokrost, [56v]číslo strany rukopisuokolo sebe vylezú, zvrtajíc kuoru na tom lajnu.

Také znamenaj, když se símě muské rozdělí a vpadne v několiko příhrad dělohy, tehdy se více dětí urodí. A když símě upadne v pravú stranu dělohy, […]text doplněný editorem[31]chybějící text pakli v prostřední, tehdy bude dívka oboje, než totižto mužského i ženského přirození, jemuž mnozí říkají náměséčník, avšak to dietě nebude nic horší nežli jiné.

Když[dl]Když] Dyz již zároda v břiše se[dm]se] gſie urodí, tehdy[dn]tehdy] tehdij devátého měsíce chce ven vyjíti, a někderé ženy porozují [57r]číslo strany rukopisudítě pátého měsíce neb šestého, že urodí toliko maso pro nečistotu čmýry. Také přílišné ženy škodí, ač se děloha roztíhne, protož bojíce se, by nepočaly, skáčí, tancují, běhají s jednoho miesta na druhé, ze vsí do vsí a chodí za pasy a léhají s mužmi, aby toho zapomenuly. Také pro hrom, když se mladé ženy hromu užasnú[do]užasnú] vrzaſnu, dítě[dp]dítě] dieti by v nich umřelo, až děloha se skazí a uhasne, krev studenú a símě vyspe a často v jinú tvář dietě se promění. Hrom jest oheň veliký, silný a náhlý, že [v]text doplněný editorem okamženie [57v]číslo strany rukopisuz uoblakuov se vypliščí a někdy člověka zabie, pozná se na něm rána, neb půjde skrze všecko tělo, a když nalezne dítě v těle aneb v břiše, ihned je umoří a mokrost sežže etc.cizojazyčný text

Chceš[dq]Chceš] Hczeſſ li, ať by žena lechce porodila, podlé naučení mistra Alberta vezmi srdce slepičí, ješto zahorka jest [z]text doplněný editorem živé slepice, vyňma to, brzce[32]pravděpodobně zde má být zapsáno: srdce ženě pověs to na stehně. A když porodí, odejmi, neb by z ní i střeva vyplynula. Také zelenú verbernu aneb suchú zetři s studenú vodú, daj to ženě píti.

X
dkhvězd] hwizd
dlKdyž] Dyz
dmse] gſie
dntehdy] tehdij
doužasnú] vrzaſnu
dpdítě] dieti
dqChceš] Hczeſſ
30zjevně chybný (zkomolený) zápis
31chybějící text
32pravděpodobně zde má být zapsáno: srdce
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 23 dny; verze dat: 1.1.27
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).