Philomates Dačický, Matouš (Walkenberský z Walkenberku, Matouš): [O vyvýšení a vysokém důstojenství lidského pokolení (část)]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. III F 14, s. 564–635. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz/) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

[605]číslo strany rukopisusvou mocí neb usilováním ty oudy dlouho živí, až člověk v svú vyměřenú míru a přirozenú postavu vyroste. Okáže se opět někdo, žádostiv jsa o takových tejnostech před vobenými lidmi skrytými známost mítí, řka: Ještě mi potřebí jest věděti:

Kterak pak to přichází, že potom člověk růsti přestává? Proč vždycky předce jednostejně neroste?

Odpověd:

Dokavad jsou oudové mladí ještě, také krve a přirozeného semena, z kteréhož jsou se počali, tekuté vlhkosti blízcí, snadně se mohou různo tisknouti. A protož děti nejvíce při počátku rostou, tak, jakž o tom přirozených tejností vyhlašovatelé praví. Dítě, které tří let stáří jest, že jest již napoly zrostlo a že potom v jedemescítma let ledva tak velmi ruosti bude, jako jest v těch třech letech rostlo. Neb čím člověk starší jest, tím jest tvrdší i také sušší, takže různo ruosti kosti i jiní oudové neposlušní a nepovolní bývají. Ale díš: Rád bych slyšel to od tebe, aby pověděl – kterak se to stává? Tudy se stává a děje, že čím dále, tím více přirozenou horkostí vysušení bývají tak dlouho, že již pro jich[82]jich: gijch tvrd[606]číslo strany rukopisuost přirozená horkost více se tisknouti[83]tisknouti: tijſknauti a hnáti různo nemůže. Ptá-li se pak kdo, chtíc věděti:

Co pak ta horkost činí, když již oudů různo hnáti nemůže?

Ten takto spraven bude: Obracuje se sama v sebe a v ty vlhkosti života, v kterýchž, okudž jich[84]jich: gijch stává, přebývá, aneb dokudž od živlův týchž vlhkosti utlačena nebývá. Navrátím se zase k vypravování přirozených[85]ve slově přepisováno a mimo přirození zběhlých plodův.

[607]číslo strany rukopisu[86]prázdná stránka

[608]číslo strany rukopisu

O pravém a přirozeném porodu a bolestech k němu pracujících

Rozdíl X.

Když již devátý měsíc přichází, ubejvá a nedostává se nemluvňátku živnosti, že již porostl. A již v větším zrostu jsa učiněn, žádá a potřebuje hojnější živnosti. Kteréžto když s dostatkem ku poživení svému skrze žilky z kotilidonův. A pupek podlé svého prvnějšího spůsobu přitahovati nemůže, s velikou prudkostí v životě se bouří a pohybuje, takže svazky neb mázdřičky v nichž[87]nichž: nijchž obvaleno jest, roztrhuje. Protož matka dýle plod zdržeti nemůže. Hotoví se tehdy a rozvazuje ku porodu a na světlo vykročení spůsobem tímto, jakž figura tato ukazuje. [#]obrázek nebo jiný grafický prvek[88]obrázek

X
82jich: gijch
83tisknouti: tijſknauti
84jich: gijch
87nichž: nijchž
85ve slově přepisováno
86prázdná stránka
88obrázek
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 7 měsíci a 2 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).