Philomates Dačický, Matouš (Walkenberský z Walkenberku, Matouš): [O vyvýšení a vysokém důstojenství lidského pokolení (část)]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. III F 14, s. 564–635. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz/) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

[595]číslo strany rukopisumnozí průchodové od matky nahoru k prsuom a od prsův zase k matce dolů vstupují. Třetí té krve částka, hrubě škaredá, zuostává v matce a s první mázdřičkou, v které obvaleno jest nemluvňátko, při porodu i po porodu ven vychází. A ta příčina jest toho, že Hipokrates, všech lékařův životních kníže, příbuzenství a přátelství býti praví mezi mlíkem a měsíčním[64]nad řádkem touž rukou nadepsáno za škrtnuté „čtyřnedělním“ flusem. Poněvadž z něho mlíko učiněné bývá, takto praví: cizojazyčný text[65]text psaný alfabetou Lac cognatum est menstruis.cizojazyčný text

Galenus také učíc, že nemluvňátko více přijímá podstaty od matky nežli od otce. Dává toho tu také příčinu, že teprva tehdáž semeno rozhojňuje se flusem měsíčným, kterýmžto, jakž se množí semeno, tak také odchovává a krmí plod, ještě v životě matky zavřený, potom na svět vydaný, opět jej krví a odchovává mlékem z té krve pocházejícím. A jakožto kmenové jacíž pak koliv více mají od země nežli od zahradníkuov neb roubů a vejstřelků, z kterýchž pocházejí, tak také nemluvňátka více z podstaty rodičky své matky nežli od otce přijímají. A proto učí, že větší náklonnost a mnohem větší [596]číslo strany rukopisulásku, kteréž říkáme storgecizojazyčný text, mívají synové i dcerky k svým milým matkám nežli k otcům, poněvadž takové jest přátelství přirození, že větší stránku podstaty od svých milých matek, od kterýchž také s velikou těžkostí a prací odchováni bývají, přijímají. A z té příčiny na druhou stranu věčí láska k plodu při matkách nežli při otcích se nachází.

Když pak již dospělé nemluvňátko v schránce své jest, prvních měsícův moč per uragoncizojazyčný text[66]psáno alfabetou skrze průchod pupka vypouští. Posledního pak měsíce, zavřený již majíc ten průchod, skrze metlu nebo svůj proutek, jakž nahoře v rozdílu třetím o třech mázdřičkách jest ukázáno. Skrze zadček, dokudž v životě zuostává, nic nevymítá, protože ještě skrze oustíčka svá a žaludek žádných pokrmuov ani jakého poživení nepřijalo. Vylívá se pak voda nemluvňátka do mázdřičky, kterážto vydána jest ven z plodu a k tomu oddánna, aby ji přijímala a neurážela nemluvňátka. A té mázdřičky jméno dávají allentoeidescizojazyčný text[67]psáno alfabetou, nebo má spůsob stočené koblásy. Vobsahuje také plod i třetí mázdřička bližší, kteráž přijímá pot. Té jméno jest amneioscizojazyčný text[68]psáno alfabetou, jako by řekl: tenká, a tak ji jmenuje Empedokles.

X
64nad řádkem touž rukou nadepsáno za škrtnuté „čtyřnedělním“
65text psaný alfabetou
66psáno alfabetou
67psáno alfabetou
68psáno alfabetou
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 15 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).