Jakoubek ze Stříbra: [Dvanáctero užitků přijímání z kalicha]

Österreichische Nationalbibliothek (Vídeň, Rakousko), sign. Cod. 4557, 90r–97v. Editor Fuková, Irena. Ediční poznámka

[92v]číslo strany rukopisuSv. Jan v uosobě Kristově mluví a řka: Kteréž porodily sú, mnohokrát dávají jiným krmiti děti porozené. Já ne tak. Pán Kristus die: Ale tělem mým krmím, sám sě vám předkládám chtě, abyste všickni byli urozeni, protož přistup pamatuje: Pane, beru sě k tobě, aby mě, úd prázné ženy a hřiechu, proměnil v úd pána Jezukrista. Jakož psáno stojí o Saulovi v Prvních kníhách králových v čtvrté kapitole: Vskočíť v tě Duch boží a proměníš sě v mužě jinakého.

Osmý užitek jest, že ta svátost drahá mrtvé obživuje; a protož slóve dřěvo života. Ale slušie znamenati, že pokrm tělesný nemóž vzieti života toho, jenž jej jie, jedné leč prvé ztratí nebo zbaven bude života, kterýž jest najprvé měl. Nebo tělo kuřěte dřieve vlastnieho života bývá zbaveno, nežli v život toho, ktož je jie, obráceno. Též i ty sě musíš najprv života svého, točišto vóličky své, zbaviti, ač chceš skrzě tu svátost životem Kristovým obživen býti. Nebo psáno stojí ve Čtení sv. Jana v šesté kapitole: Ktož jie mě, on živ bude pro mě, to jest skrzě mě. Sv. Pavel: Živ sem já, již ne já, ale živ jest ve mně Kristus. Protož přistup, mysle v sobě: Pane, beru sě k tobě, [93r]číslo strany rukopisuaby zahubil život nešlechetnosti mé a obživil mě milostí dobroty tvé. Amos prorok: Hledajte dobrého, a obžive dušě vaše, jezte dobré, to jest Krista, aby umrtvil na těle a obživil na duši. Sv. Petr v prvé kanonicě v třetí[h]třetí] tṙetie kapitole: Nebo lépe jest dobřě, ač bude chtieti vuole božie trpěti, nežli zlé činiece. Nebo i Kristus jednú za naše hřiechy umřel jest, spravedlivý za nespravedlivé, aby nás obětoval Bohu, umrtvené zajisté na těle, ale obživené na duši. Sv. Pavel k Korintóm: Nebo umřeli jste a život váš skryt jest s Kristem u Bozě.

Devátý užitek, že ta svátost velebná činí, aby sě člověk nehýbal vedlé vuole své, nebo vuole tělesné, nebo zápalu tělesného. Nebo jakož tělo vepřové, dokavadž[i]dokavadž] dokovadž u vepři jest, hýbá sě a chodí vedlé hnutie vuole své, ale když bude snědeno ot orlicě a když sě v ni obrátí, skrzě létanie vysoko bývá pozdviženo. Též mysl člověčie dřieve hnutím vepřovým k dolejším[j]dolejším] doležſím věcem jsúc vedena, bude li moci této svátosti v Krista duchovně obrácena, k přikázaní a vuoli Kristově hýbati se počíná. Rabanus doctor: Jakož v nás sě obracuje, což

X
htřetí] tṙetie
idokavadž] dokovadž
jdolejším] doležſím
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).