[47r]číslo strany rukopisujménem jmenovaným, veliký dvór opět v Mohuči jměl, Břecislav knieže královstvie českého poslal jest k ciesařovi Kozmu a Ondřejě pražského a moravského biskupy prosě snažně ciesaře, aby jich potvrditi ráčil, aby je pak potom arcibiskupovi mohučskému poručil, jenžto by jě světil. Jehožto prosbu ciesař uslyšav, Richardovi arcibiskupu mohučskému poručil jě, aby jich posvětil, jenžto arcibiskup podlé ustavenie všecko jest naplnil.
{Mor veliký}textový orientátor
Téhož léta po všech zemiech kromě zemi vlaských byl jest mor velmi veliký a dřév předtiem někdy neslýchán. Znamenaj to, že Almaniacizojazyčný text českým jazykem „sytost“ sě vykládá, protož i Čechy i Morava i všecky ty země Vlachóv nedochodiec slovú země almanské a lidé, ješto v nich bydlé, Almanové.
Léto Božie tisíc devadesát a páté tento jistý Břecislav pojal jest dceru Albrechtovu Rotercukovu s Rýna jménem Likartu toho měsiece zářije. Z té jisté pak Likarty jměl jest syna jednoho Vlastislava, kterýžto Vladislav potom v časiech skrze strýce svého Vladislava třetieho s Jindřichem ciesařem čtvrtým poslán byl do Říma a s jeho pomocí papež Paschalis jménem jat jest byl. Potom pak toho měsíce října Kozma biskup pražský oltář svatého[13]V rukopisu vynecháno prázdné místo pro jméno světce. posvětil jest v pražském kostele.
Léto Božie tisíc devadesátého a šest toho měsiece máje spósobením Břecislavovým Kozma biskup pražský pražského kostela jest posvětil.
{Němci Židy bili}textový orientátor
Téhož také léta ze všech německých zemí k Božiemu hrobu velmi mnoho jdieše. A tak u velikú množství jdiechu, že kdežkoli, kde sě Židi nalezli, připuzováchu, aby sě křtili proti své vóli, snad nerozumějíce, že to proti svatému ustanovení činiechu.
{Polsko popleněno}textový orientátor
Téhož léta ten jistý Břecislav z svým vojskem vtrhl jest opět do Polsky, a tak s oný strany Nisy té vody všecko jest popleniel a hrad ten, jemužto