Maiestas Carolina, rukopis E

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 28, 103r – 116r. Editor Jamborová, Martina (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2023062).

Elektronická edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092

[Generovaný obsah]

dceři ani své královně na nich věna nezapisoval a nezavazoval, než aby jich s pilností k koruně choval a k obecnému dobrému i k obraně a ku pokoji české koruně.

A když by, jehož bože nedaj, přes tu přísahu jinak činil a to proměnil, aby toho sám buoh nad ním pomstil svú spravedlivostí. A pakli by který člověk s svú smělostí proti tomu ustavení kdy kterého hradu toho nebo dílu malého neb velikého od těch hraduov požádal prositi neb prosil, všeho práva byl odsúzen, jako zjevný zkazitel obecného dobrého aby byl provolán a věčně královstvie Českého byl odsúzen a na pomezí aby byl metlami mrskán.

Tito hradové a města podepsaná nemají nikdy od Koruny odjíti

V Polště jsú čtyři města, totiž Vratislav, Nový Trh, Hlohov, Frankštein, a dva hrady, Sobotka a Borov.

Itemcizojazyčný text v Budišínském kraji tato jsú města: Budišín, Zhořelec, Libava, Lubáň a Kamenice.

Itemcizojazyčný text v Čechách sú tato města: totiž Praha, Hradec i s lesem Albrechtice, Chrudim, Plzeň, Harosved, Nymburk, Suchá, Litoměřice, Žatec, Perno, Most, Kadaň, Domažlice, Tachov, Cheb, Rúdnice, Čáslav, Hora a Kúřim.

Tito jsú hradové k České Koruně

Kladsko, Fruštemberg, Lucemberg, Bezdězí, Kyngštein, Žebrák, Frymberg, Perkenštein, Burglejus alscizojazyčný text Hrádek, {ut Křivoklád}marginální přípisek mladší rukou Karlštein, Klimberg.

Tito jsú hradové zástavní

Loket, Flos, Perkenštein, ale nemají nikdy od Čech odjíti, leč by kdy ciesař římký od České Koruny vyplatil.

Města věn

Tato jsú města a hradové, jenž král český muož dáti v zástavě po dceři neb sestře do života

Jaromiř, Králuov Dvuor, Mělník, Ústie, Lúnie, Slanej, Klatovy, Berún, Suchá, Kolín.

Ustavenie o smrti králově

Když by osviecené knieže král český umřel a s tohoto světa do nebeské radosti s boží milostí sšel, tehdy všickni páni, šlechtici, vladyky, zemané obecní a měšťané královských měst mají se vuobec sjíti a svolati sobě všecky purkrabie hradské, kterýmž by koli jménem jmenováni byli, k tomu byli zjednáni a vládli od toho krále, aby slíbili pánuom i obci české země, že nemají žádnému těch hraduov a svého vladenie postúpiti pod zbavováním víry a cti, jeliž by nový král byl přivolán

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety a 7 dny; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).