rozpusť to vše v ohni, procědiž skrzě rúchu, tať jest mast dobra ku prsem a k hlavě a ke všěm nemocem, ješto jsú od studenosti, i k ranám a měkčí všěcky tvrdé rány a otoky, ač jich tiem pomaže.
Již chci učiti, kterak máš každú ránu hojiti. Bude li komu nos rozťat a že rána skrzě chřiepie jde, tehdy mu máš hedvábnú nití zašiti a máš flastr učiniti s bielkem vaječným a z bielým kadidlem a s kúdelí, položiž mu na ránu, necháž tak dlúho, ažť sě bude zdáti, byť mu již nos zacělel a máš mu trest nebo pysk v chřípie vstrčiti, aby mu nezarostly, ať by duch a nečistota ven mohla jíti. Pakliť nos rózno jde a že ho ten flastr necělí, tehdy sejmi ten flastr, stiskniž mu nos rukú v hromadu, položiž mu týž flastr nový na nos, necháž tak dlúho, až ten flastr tvrd bude. Potom dávaj mu ten ranný traňk, jakož jsem prvé učil.
Bude li člověk šípem raněn v tvář nebo v život, tehdy nemá střěliště vytrhnúti, vězí li šíp hluboko v něm. Vytrhne li střěliště, tehdy nevie, kde šípu hledati. Pakliť jest střěliště vytrženo, tehdy vezmi hladké železo, sáhniž v ránu, zda by šíp kde počil, počiješ li jej, prořěžiž ránu, [aby mohl]text doplněný editorem[41]doplněno podle KNM II H 25, 103v kléšťkami šípu dosieci. Pakliť jest šíp hluboko velmi, že sě za život bojíš, tehdy ho tam nechaj, ale vezmi hořec, vstrčiž mu v tu ránu, tiemť široka bude, a šíp tiem raději vyjde ven. Vezmi apostolicumcizojazyčný text a přičiň k tomu magnescizojazyčný text, toho kamene, a stejnvurc stlučenú, učiniž z toho flastr, položiž na ránu, toť šíp vytiehne. Pakliť šíp vězí v kosti anebo že jest nepronik a že střěliště jest v šípě, tehdy proraz jej skrz. Potom učiň knot a cěl ránu traňkem jakožto jinú ránu.
Bude li komu žíla na hrdle proťata a že krve nemohú staviti, tehdy vezmi jehlu s nití, prostrčiž jehlu pod žílu, zavěžiž žílu nití, ať by krev ven nemohla. Potom vespi črveného prachu tam v ránu a učiň z bielka flastr a z kúdele, položiž na ránu, necháž do druhého dne.
Bude li který člověk v hlavu zbit mečem nebo