vody. Nepójde liť od toho na chýšku, tehdy mu toho viece nedávaj, neb jest vnitř otekl, že lékařstvie nemóž přijímati a jest mu škodno. Ostane liť při něm, tehdy nic lepšieho nenie než klistr a čépky.
Lubricicizojazyčný text slovú črvie, ješto v životě rostú. To takto máš poznati, žeť jej bolí velmi okolo pupku v střěviech a včas jdú od člověka usty a včas zpodkem. Od čeho koli jsú, tehdy mu takto spomuož: Vezmi puol lotu sežženého jelenieho rohu a tolikéž soli, vařiž [s]text doplněný editorem sedmi lžicěmi vody, dáž mu to píti, a čiň to často, tak zemrú. Totoť jest jiné a pokušené lékařstvie: Vezmi žlútek vaječný a málo křídy a čtyři lžícě lítého octa, dáž mu to píti zjitra, činiž to po tři jitra, tak zemrú. Potom daj mu kventin ezule, toť vyžene tu nečistotu a zmrlé črvy od člověka.
Tenosmoncizojazyčný text slove nemoc, že sě člověku chce na chýšku, avšak nemóž, a stává sě včas od silného lékařstvie. Takto mu máš spomoci: Učiň mu lázeň, ješto sléz v nie vařen, a vezmi plnú mísu otrubuov a slézu, vařiž to spolu a přičiň másla, vondáž to v pytlík a vsadiž nemocného v lázni v ten pytlík a čiň to často, toť spomóž. Potom maž jej dyaltencizojazyčný text a máslem a pusť mu na nozě pod článkem. Totoť jsú čépky, žeť lepších nemóž býti: Vezmi dva kventiny myrry, olybram, ameoscizojazyčný text, každého kventin, a pytrocicizojazyčný text puol kventina, ztluciž to spolu, vařiž to s stredem, vondáž v řit. Totoť jest také jiné lékařstvie: Vezmi smoly a kadidla, vložiž na uhlé, postaviž nad tiem stolici děravú a vsadiž nemocného na ni, ať by dým šel v život. Totoť jest jiné lékařstvie: Vezmi stredu a mléka tři lžícě a hřěj to dobře, vlíž mu v život klistrem.
Emoroydemcizojazyčný text slovú neštovicě a rostú vnitř v životě, a to přicházie od přielišné krve. Tomuť mají púštěti pod hleznem. Pakliť jsú sě znova vyvrhly, vezmi dřeveného oleje, ohřiež a močiž v něm modré sukno, kladiž na neštovicě a čiň to často,