Cordus, Euricius: [Lékařství proti angelskému potu]

Prachatice: Václav, písař prachatický, 1529. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 33, 12 f. (A4r–C4v). Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

podmaněna býti nebo vdy v něčem nedostatek trpěti, nemůže také nemocný ten krátký čas hladem zemdleti.

A toto jest rada má, aby se přirození posilnilo a trpící srdce něgderými přijímanými lékarstvími opatřilo, kderéž tomu ukrutnému jedu brání a potiti se nutí, a k tomu nacházím ušlechtilé a skušené lékarství, kderéhož vysoce učený a schválený lékař Alexander Benedictus jménem ve vlaské zemi v témž pádu vždy uživ a působí a toho nigdá (aby jeho sklamalo) nenašel. Já také sám sem téhož lékarství na jeden den v saské zemi 8 osobám dodal. Sedm jich povstalo a vosmý totéž lékarství pozdě přijal.

Toto jest ten traňk

Vezmi srdečního prachu (takto se v apotéce jmenuje prach z drahého kamení a jiných dobrých kusů udělaný) 2 kvintíky, strúžkuov z jeleního rohu kvintík, santonicumcizojazyčný text z apotéky, myrhy, každého puol kvintíku, smíšej dobře, z toho vezmi dobrý kvintík, daj nemocnému po střízvu (sice nevím, aby tak pomohlo) nejprvé nebo na počátku s teplým vinným voctem a přikrej jeho všudy kromě tváři dobře a nechť se potí.

Také se jinými věcmi srdce má posilňovati, než na to patřiti, aby se mnoho stipticiscizojazyčný text, to jet lékarství, kderéž v hromadu táhne, cpá, neužívalo, aby potu ven jíti nebylo zabráněno. A toto jest srdečné posilnění: vezmi srdečného prachu, jako nahoře stojí, 1 kvintík, boragového květu cukru, jezerních květů cukru, každého puol druhého lotu, rosemarinového květu cukru lot, benáckého dryáku puol lotu, siropu z kyselých citrinátových jablek vlhkosti tak mnoho, co by mohl řídkú lektvař z toho udělati, dávaj nemocnému po málu lízati, posilníť srdce.

Také sem svým nemocným udělal vodu k pomazání svrchních pysků a dírek v nosu, kderážto držela 4 loty růžové vody, 1 lot z jezerních květův vody, 2 loty vinného voctu, v nížto bylo tří zrn ječných ztíži, pižma rozpuštěného, a kázal sem také svíčkami vonně připravenými kúřiti.

Nechci tomu zde učiti, aby se nemocnému, kderémuž by se jísti chtělo, nemělo jísti dáti, nebo žížnivému píti, však něco měkého, brzo k zažití spuosobeného a brzo posilnění, dalo a nekořeně tím, což zevnitř horkosti drží, jakožto s tlučeného kuřete jíšku, žufniček, k pití lehké víno nákyselné s vodú štěvíkovú smíšené nebo řítké pivo čisté, žádného hustého nebo chmelného, aby do hlavy nevstúpilo a tak nemocného k spání neobráněnému a k zbláznění nepřivedlo,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).