Albrant, mistr: Lekařství koňska jista a dokonále skušená…

Královská kanonie premonstrátů na Strahově (Praha, Česko), sign. AA XV 44, 1–64. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[6]číslo strany rukopisu

Hlízu hojíti

Který kůň má hlízku pod spodní čelisti mezi saněmi, ten bývá dušný a mnohými nemocmi známen, protož varúj se ho koupiti aneb frejmařiti, jestli pak jej již máš a má velikou hlízu, kaž[g]kaž] tak mu ji mastmi pomazati, ať se mu zbeře a provali, tudy mu nemoci vyjdou.

Vozhřivku koni zhojíti

Měl-li by kůň vozhřivku[h]vozhřivku] Wozhřjw, i[i]i] v která by mu šla dlouho, jako za půl léta, vezmi prach v apatece, jenž slove kejchavka, nasýp ho u věchet sena a vlož koni v chřípí, ať se vyprská. A to čiň několikrát za den, dokudž se vyprská, a dávej mu píti vodu po několik dni, vaře s řepíčkem a vystudě, ať nic jiného nepíje než to, a dávej mu na zemi jísti. Vař mu jaré žito a maž ho mastným okolo čelístí, ať se mu obměkčuje.

Hříběcí nemoc zhojíti

Když chřípěmi[j]chřípěmi] chřjpenj jde[k]jde] zde a má žlazy mezi čelístmi, vezmi staré sádlo a tolik másla a rozchodníku[l]rozchodníku] Rozhodnjku, i udělejž z toho mast rovnými měrami a kaž jej každý den v horce, co může strpěti, mazati, až se mu ty[m]ty] tj hlízy v saněch provali, by pak měl, na [7]číslo strany rukopisusukno nalože, přikládati a přidržovati, aby se mu pařily.

Proti hříběcí čelísti

Vezmi česnek a staré sádlo, stluč dobře každé vzláště a zmíchej to spolu, a kdež se jest nemoc složila, rozkaž na té bolesti proholiti i přikládej ten česnek s sádlem stlučeným na to místo dotuď, dokudž se koni bolest nezbere a neprovali, a přivazúj šatem, aby se držeti mohlo.

Krtice[5]otok nebo boule pod kůží smořiti

Znamenej, že troje jsou krtice. První jsou od kolena až do kopyta, ty jiným jménem vlk slovou, a mohou takto poznany býti: srst na tom místě se zdrastí a kůň nedá se na tom místě makati. Lékařství proti tomu takové jest: vezmi dva řemeny kozí aneb kozlové a obvažiž jimi nohy svrchu i vzdůlu, dobře zatáhna, až se krev zběhne a srazí ku podobenství vořecha, tehdy, vezma hořké[6]ve významu „horké“ železo, připal[n]připal] přiwal to místo a nasejpej na to krunšpátu po tři dni, a přivaž ránu. Takovým spůsobem ulečíš[o]ulečíš] vlechčiſs návnou kost.

Druhé krtice počínají se od vocasu a těch jest znamení, když se kůň vzadu češe

X
gkaž] tak
hvozhřivku] Wozhřjw
ii] v
jchřípěmi] chřjpenj
kjde] zde
lrozchodníku] Rozhodnjku
mty] tj
npřipal] přiwal
oulečíš] vlechčiſs
5otok nebo boule pod kůží
6ve významu „horké“
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 6 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).