[lékařský sborník z knihovny knížat Czartoryských]

Biblioteka Książąt Czartoryskich (Krakov, Polsko), sign. B 1497, 19–272. Editoři Černá, Alena M., Voleková, Kateřina. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Kr[228]číslo strany rukopisumě jedovaté nikdy nemóž požiti. A chtěl li by zvěděti, kto by v krmi jed upustil, podložě ten kámen pod krmi i dáti čeledi, jest li vinný, potrhne sě ten vinný, ale jiným, nevinným, nic nebude etc.cizojazyčný text

Eliotropia[do]Eliotropia] Echotropoya jest kámen zelený, maje krópě posvietilé. Ten kámen, zmažě jej nehetky, i položiti jej v čéši a naplně vody, proti paprslku bude sě slunce[dp]slunce] ſklnucze viděti velmi červeno a po malém času půjde déšť v čéši, a bude li tu který vsteklý, jme sě prorokovati. Ktož jej nosí, bude dlúho zdráv a má dobré jmeno. Tak milý zrak, že ktož [229]číslo strany rukopisujej nosí s nehetky, nedá jeho viděti nikomému.

Emidros jest kámen k křišťálu podobný a vždy kapí kruopě z něho vodny, avšak sě tiem neumenší. Dobr jest všudy[111]lapidář kodexu Vodňanského z rkp. Knihovny Národního muzea, sign. II F 2 uvádí „v súdě“, nebo ijeden nemóž sě s ním zlobiti.

Epistrit jest kámen barvy červené a světlé a žilky má bielé v sobě. Ktož jej nosí proti srdci, uhrozí všecky lidi i zvieřata a búři i hrom. Uvrže li ten kámen u vodu, ihned var ustydne.

Gagát[dq]Gagát] AGaath, jemuž akštejn s právem nebo oaštejn řiekají, jest dvój, černý a žlutý. A obój jediné na břěze [230]číslo strany rukopisumorském, mnoho jeho bývá, potřen[dr]potřen] potrzem stéblem, brzo hoří na uhlí jako kadidlo. Ktož jej zetra pie, pomáhá od vodného telete, ktož s něho sě vodú umývá, nedá zubóm padati. Pára jeho a dým krev stavuje a dým jeho také hady preč pudí. Prach jeho jest dobr žaludkóm studeným, pravie, že jsú toho zkusili, že zetrúce jej, dobřě zarmútiece [u]text doplněný editorem víně, i dadie vypiti, pannie že ihned vody nesdrží, ale jest li panna pravá, nevadie jie nic. Kteréž panie dietky mievají, dobr jest v ten čas.

Gagakron[ds]Gagakron] MAgatron jest jako kuožě srnie. Ktož jej nosí, boje nikdy neztratí, to zkušeno [231]číslo strany rukopisujest u krále Alchida, že když jej měl při sobě, pobil nepřátely. A když jeho neměl, tehda jeho nepřátelé pobili.

Geloz[dt]Geloz] MEeloz jest kámen tváři jako žalud, ale barvy a tvrdosti adamantové podoben. Pravie, ten jest tak studen, že jeho ižádné uhlé nemóž shřieti. Ktož jej nosí, tomu nedá smilnu býti ani hněviva.

Galaktid[du]Galaktid] MAlaryd jest kámen barvy jako popel, a když jej kto zetřě a zcědí, barvu má mléčnú. Ktož jej má v ustech, smútí člověka na smrt. Když jej dojka nosí na sobě, dietě má syto. A potrúc jeho i pokropiti jím krmě ovciem,

X
doEliotropia] Echotropoya
dpslunce] ſklnucze
dqGagát] AGaath
drpotřen] potrzem
dsGagakron] MAgatron
dtGeloz] MEeloz
duGalaktid] MAlaryd
111lapidář kodexu Vodňanského z rkp. Knihovny Národního muzea, sign. II F 2 uvádí „v súdě“
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 1 dnem; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).