Kabátník, Martin: [Cesta z Čech do Jeruzaléma a Egypta r. 1491–1492]

Archiv Pražského hradu (Praha, Česko), sign. O 35, 182v–219r. Editor Vajdlová, Miloslava. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

ani cínového, nadto střébrného nesmějí mieti, než čbánky i jiné nádoby všecko hliněné a mísy dřevené, krátce, že nic okrášleného nemají, neb by hned na sobě pohany měli a přitom by jim i jiné věci pobrali. A tak je trápie, jakž sami chtie, nebo to pohané vědie, že židé držie a pravie, že to jest země svatá a jim zaslíbená a kteříž koli v nie jsú, jiní židé je za svaté mají, a pro žádné křivdy a trápenie, kteréž mají od pohanóv, odtud nechtie. Také sem slyšal, že Arapi, totižto pohané, pravie, že žádného hřiechu před buohem z toho nemají, což židóm zlého činie. Než to pravím já, že sem horších židóv neviďal spolkem i v jiných zemiech lidí jakto v té zemi, kteráž slove svatá. Jestliže jsú onino židé světí, tehdy jsú u nás ještě světější.

V Jeruzalémě jest najviec kupcóv pohanských. Židé a křesťané špatné živnosti mezi nimi mají, neb jest málo řemeslníkóv v Jeruzalémě, a to proto, že nenie na silnici, protož sú živnosti v něm těžké lidem.

V Jeruzalémě nemají vody tekúcé žádné ani studnic a jest od vody město velmi biedné, než cistern v něm mnoho mají, a když déšť prší, toho jsú velmi pilni, aby každý své cisterny naplnil, jakžto muož podlé své pilnosti, a na té vodě dost mieti až do jiného dště.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 8 měsíci a 13 dny; verze dat: 1.1.27
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).