Vočehovský, Jan: Krátkej spis o morové nemoci…

Prostějov: Günther, Jan, 1552. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 26, A1r–G3r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[F1v]číslo strany rukopisu

Aneb vezmi kořen slézu vysokého a od bílého lilium, fíky, kavias, ztluc to spolu dobře, a přidada k ním trochu medu a sádla vepřového, udělej mast etc.cizojazyčný text Aneb, vezma lněného voleje a vosku, rozpust to spolu, přidej k tomu žloutek vaječný, prachu z kořene slézu vysokého a mouky, z toho udělej mast. A tak ji změkčíš.

Třetí rada

Když by hlízu změkčil, tak, že by hnůj v ní býti čil, dej ji hned pušťadlem odevříti a hnůj s tim talovem[v]talovem] talowém čistě ven vytlačiti. Ač někteří jináče radí, totiž, aby hned čtvrtého dne, jak by jed vytáhl, by pak hlíza měkká nebyla, ji odevříti dal, ale jáť žádnému nechci k tomu raditi.

Čtvrtá rada

Hlízu jak by odevřel a z ní hnůj vytlačil, musíš ji vnitř vyčistiti, buďto olejem balsamovým, jakž jej Theophrastus vypisuje, aneb šťavu o[F2r]číslo strany rukopisupichovou, s medem smíchajic, do ní vkládati a na to flastřiček přikládati.

Pátá rada

Potom na odevřenou hlízu, vřed aneb pryskejř z této masti flastry dělej a přikládej: Vezmi dřevěnného oleje a vosku, coť se zda, spust to na uhlí a přidej k tomu pryskyřice na prach zdělané a dobře spolu smíchej. Potom vespi do toho tento prach: Vezmi aloes, kadidla bílého, sarkokolu, myru, plevejs a klejt, jednoho jako druhého, všeho na prach ztlučeného, a udělej mast. Ta mast všecky vředy i hlízy výborně hojí a je zavaluje.

Šestá rada

Po zahojení jestliže škaredá místa aneb šrámy zuostanou, pomazuj jich volejem z žloutků vaječných aneb balsamem[w]balsamem] balſamém a pěkně se vyšlechtí, že jich nebude velmi znáti. To o hojení hliz a pryskejřuo nechť jest dosti.

[F2v]číslo strany rukopisu

Třetí stránka

V první stránce hned z počátku povědíno jest, že tato morová divné a rozličné případnosti s sebou přináší jakožto mdlobu srdce, hlavy bolení, žižeň, dávení, snu zbavení a jiné, kteréžto častokrát mnohem tíže nežli sama nemoc člověka trápí, a mnohý nemocný, ješto by sic pro nemoc mohl živ zůstati, kdyby v těch připadnostech polehčení měl, za to musí hrdlo dáti. Z té příčiny umínil sem k onomu svrchnímu naučení proti těm takovým těžkostem obyčejná některá lékařství ještě obzvlášť oznámiti, aby ti, jenž doktorů míti nemohou, tak těžce se netrápili a před cílem od boha sobě uloženým z světa nescházeli.

O mdlobě

Mdloba z rozličných příčin přichází a téměř podlé jednekaždé příčiny obzvláštní musí k tomu býti lékař[F3r]číslo strany rukopisuství,

X
vtalovem] talowém
wbalsamem] balſamém
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).