Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

[N3r]číslo strany rukopisu

Očí jejich často má jim otírati suchým zeleným suknem pro posílení[9]posílení: poſylenij zraku[10]zraku: zráku a před zimou opatřiti je podlé náležitosti času.

Po půl létě děti mejti se mají přes den, přes třetí i čtvrtý, podlé přibejvání věku. Nebo až do sedmi let, jakož Galenus praví: Dítě má v koupeli mejváno bejti, lázně potící užitečná jim není.

Čistotné a tiché děti dobrým opatrováním při jejich ctnostech sluší zachovati, tudy také i zdraví zuostávají, nebo pláč, hněv, úzkost a nespaní přirození jejich mordují a příčina sou k zimnici i k jiným nemocem.

Když děti příliš mnoho pláčí bez dětinské příčiny, sehni je na bříško[11]bříško: bṙiſſko a do teplých šatův je přelož.

Tak také přílišná pokojnost a tichost neb nehejbání dítěte, víc nežli náleží, činí je bledé a horkost přirozenou uhašuje. Protož příčiny hněvu neb přílišné pokojnosti má předcháze[N3v]číslo strany rukopisuti, jakž mnoho býti muože, jako mají-li jakou žalost, těžkost, že močiti neb stolici míti chtějí, neb že jim horko, studeno jest, neb šaty zbytečné na sobě mají, dlouho neb nečistotně v šatech svých leží. Tak má chovačka[12]chovačka: chowáċka všelikou potřebou dítě opatrovati a příčinu odjímati, kteráž je rmoutí. Předevšemi[13]psaní dohromady je odůvodněno stavem v tisku, kde je slovo vytištěna se spojovníkem na konci řádku po „přede-“ pak věcmi plénky a šaty jejich čistotné a ne špinavé býti mají.

K spaní má se jim bez hněvu pomáhati vždy mateřinými prsmi, kteréž mu všecku tesknost odjímají. Povlovným a lahodným zpíváním, kteréž mu srdce obveseluje, aneb kolébáním a pohybováním, nebo hejbaní jest nám věc přirozená, praví Aristoteles.

O přikojování a způsobilosti chovačky[14]chovačky: chowáċky

Buoh pro tu příčinu prsy při ženách stvořiti ráčil, aby vnově narozené dítky skrze ně krmeny byly, až by pokrmu silnějšího požívati

X
9posílení: poſylenij
10zraku: zráku
11bříško: bṙiſſko
12chovačka: chowáċka
14chovačky: chowáċky
13psaní dohromady je odůvodněno stavem v tisku, kde je slovo vytištěna se spojovníkem na konci řádku po „přede-“
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 10 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).