[Sbírka pojednání z oboru ženského a dětského lékařství]

Moravská zemská knihovna (Brno, Česko), sign. A 112, 122 f. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

nebo višeň. Deváté, když muž leží s ženú, ledva své nádobí vynímá z vatně, a žena málo pustí čmýry. Desáté, když žena tvář promění a stehna ji bolejí. Také, když se žena napí vína s medem smíšeného a bude ji pod pupkem bolet, tehdy jest počala, a to pití má učiněno býti: Vezmi lžíci stredi a vody neb vína se tři lžíce, směš to spolu. A také, když žena na hlavu stůně a žaluje, tehdy jest počala. Také, když opich s kořenem břichaté ženě nevědomě pod hlavu podloží. V prvním usnutím menuje li syna, tehdy nosí pacholíka. Pakli nosí děvečku, tehdy ji také menuje. Také, když žena tváři červené lechce běhá a pravú nohú napřed kráčí, pacholíka nosí jistě. Též jest li břicho na pravé straně okrúhle se vydýmá. Též nosí, když mléko ženské jest husté tak, když ho na teplú vodu pustí, že nepotone, neb sůl prosutá na bradavici ceckovú, a rozmokne li. Též nosí, když ženu hlava, pravá strana bolí. Pakli jest lénie a bledá a na levé straně jí se břicho nadýmá a levý cecek počernal a mléko má žitké, tak jest, když by ho na stůl ukropil, rozběhne se jako voda, neb když ženu hlava bolí na levé straně, tehdy jest dívka.

Sluší také znamenati, že sú někderé čtyři okroty, první okrota jest ohně, a ta ihned má býti pod okrotú Měsícovú. A okrota povětří pod okrotú ohně, a voda pod okrotú povětří, ale okrota země pod okrotú vody, muoj milý.

Každá letora po času se tíhne, neb kterého času neb kterého měsíce se počne dietě, té letoru přijme a času. A sú čtyři časové aneb čtyři čésti, totižto podletí, léto, podzim, zima. O tom jest dosti jinde psáno.

O miestu bylo by nětco mnoho praviti, neb někderé místo jest horké, suché, studené. Horké v mřeninách a vlasiech mokro. Protož sú Čechové opilí a hrdí. Ješče více který kraj sedí nahůře, ten suchý jest letory, a kterýž jest vdole, ten jest vlažnější, který na bahně, ten jest mokrý letory, který jest mezi horami, ten jest studenější. A podlé těch krajuov dietě se rodí rozličně, ščastní, múdří, mysliví, udatní. A to znamenaj, že v jednom kraji jest mnoho zvířat, ješto jich v druhém nenie. [U]text doplněný editorem Vlaších fíkuov dosti,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).