Žídek, Pavel: [Spravovna]

Knihovna pražské metropolitní kapituly (Praha, Česko), sign. G 8, 369 s. Editor Hejdová, Tereza. Ediční poznámka

Při vzniku práce byly využity zdroje Výzkumné infrastruktury pro diachronní bohemistiku (RIDICS, <http://vokabular.ujc.cas.cz>).

<<<<<341342343344345346347348349>>>>>
Skrýt ediční aparát

[345]číslo strany rukopisuZde za tebe, králi milý, nenie, leč na hradě opatř to a budeť bohdá lepšie štěstie. Kraloval třidceti osm let.

Justinus Druhý, padesátý a pátý ciesař, kdy jest seděl v Konstantinopolim a Řím měl pod sebú u vlaské země, měl hajtmana Narsis, který věrně jeho věc řiedil, ale že ho královna nenáviděla, tehdy jel do Vlach a ten jest zjednal, že ani dnes vlaská země viec nehledí k ciesaři konstantinopolimskému a učiněn jest Justinus ciesařem římským a držel jest vlasti německé.

Tiberius Druhý, padesátý šestý ciesař, křesťan výborný a nábožný každý den veliké almužny činil, a když mu žena za zlé měla, řiekal jest: Viem Pána nebeského, že mi poklad jedna na nebi i na zemi. Potom v jedné chvíli chodie po domu, v kterém byl palác jeho, uhlédal na zemi kříž, který když kázal vykopati pro poctivost Pána Krista, najde klenoty náramně veliké etc.cizojazyčný text

Mauricius, padesátý a sedmý ciesař, tento měl úmysl Řím sobě zase opanovati a svatého Řehoře zabiti. Mezi tiem dietě po Římu běhalo křiče, že skuoro ciesař má umřieti a zabit má býti. Potom přikázal rytieřóm, aby nelúpili a také pro skúpost jim žoldu nedal i zvolili rytieři jiného ciesaře, a když jest Mauricius utíkal, zabit jest od rytieřuov.

Patas, padesátý osmý ciesař, boje veliké činil s králem perským, který byl v té chvíli sobě zahrnul Jeruzalém i měl jest Patas vítězstvie a přijev do Říma, kázal papežovi Bonifáciovi

X
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).