Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<43v44r44v45r45v46r46v47r47v>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

[45v]číslo strany rukopisudruhého césaře

Ludvík Třetí, dřieve řečeného Arnolfa syn, kraloval VI let. Za toho césaře časóv byla říše na dvé rozdělena, že někteří u Vlašiech v jich zemiech až do velikého césaře Otty, ješto s vobú stranú kraloval. A tak odešla říše od Frankrichu, neb dřieve od Velikého Karla časóv až do toho césaře drželi[hf]drželi] dṙeli franští králi říši a římské[hg]římské] rziemſke královstvie. A byla potom Francúsóm odjata říše, že Římanóm nepřijeli[hh]nepřijeli] nepṙigel ku pomoci, jako ti z Lampart s[hi]s] z Římeny váleli a jiným mnohé škody a protivenstvie činili.

Prvnie volenie

Ten Ludvík kraloval IIII léta. I jal Ludvík Beringer, an u vlaských zemiech kraloval a panoval. Ihned potom by Ludvík také jat[hj]jat] giat a přijide Beringer[hk]Beringer] Ringer zase k svému césařství. Potom ihned umřel Ludvík a neměl žádného syna. Pak se sjedechu[hl]sjedechu] sgiedechu najmocnější páni z Fraňkóv, z Němec, z Bavor, z Sas i zvolichu hrabí Kunráta z Hes césařem. A to jest prvnie volenie bylo, jako césaře volili, nebo dřieve césař uložil za svého zdravie s pány a s kniežaty tak, ktož by po něm měl býti césařem, syn nebo který přietel jeho, to on zjednal, že po něm a po jeho smrti žádného volenie nebylo a ten ostal, kohož on zjednal.

Ten učinil své nepřátely césařem

Kunrát, hrabie z Hes, první byl zvolen v říši od zemských pánóv, jako dřieve pověděno, IX set let a III léta. Po tom volení obesla všecky zemské pány. A když se k němu sjedechu[hm]sjedechu] ſgiedechu, poče jim raditi, aby kněze Hendricha Saského udělali césařem, neb on žádného nevie, by se k tomu lépe hodil než on, a kakž jeho byl jest zjevný nepřítel.

LXXXIII. césař

Henrich z Sas kraloval XVIII let nad německými zeměmi a Beringer Třetí kraloval VIII let nad vlaskými zeměmi a potom Lotarius dvě létě. Potom opět Beringer Čtvrtý XI let. Ten Henrich potom, když přemohl již německé země a ty země okolnie, i chtěl do Itálie a do Říma jeti. I by nemocen, že té jiezdy necha. Když byl velmi nemocen, obesla pány a kniežata říská a prosi jich, aby syna jeho najst[46r]číslo strany rukopisuaršieho,

X
hfdrželi] dṙeli
hgřímské] rziemſke
hhnepřijeli] nepṙigel
his] z
hjjat] giat
hkBeringer] Ringer
hlsjedechu] sgiedechu
hmsjedechu] ſgiedechu
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).