Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<38r38v39r39v40r40v41r41v42r>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

[40r]číslo strany rukopisudobří křesťané. A tak ta dobrá paní s velikú ctí zase jela. Pak ten césař umřel v Konstantiněnápuli po božím narození VI set LXXXVII let.

LXtý II. césař

Justimianus Druhý kraloval X let. Ten byl múdrý muž a rozmnožoval říši. Naposledy učinil mnoho proti papeži a proti těm mocným, že naň velmi biechu nelaskavi. Také byl Loecia zbavil jeho úřadu, ješto byl od papeže nad jeho rytieřstvem hétmanem a pánem. I uloži to Loecius s mnoho kniežaty, že césaře jechu, i uřeza Loecius césaři nos a uřeza mu jazyk i posla jej na púšť do jednoho ostrova řečeného Zersona a sám přijide na césařstvie Loecius.

LXtý III. césař

Pak ten Loecius, tomu také řiekali Lev Druhý, kraloval III léta. Toho jal Tiberius a uřezal mu také nos a také jej zahnal na púšt, jako on byl dřevniemu učinil, a oblúpil jej z césařstvie a sám přijide na césařstvie na jeho.

LXV. césař

Tiberius Třetí kraloval VII let. Za toho césaře časóv byl Justianus, dřieve řečený césař, ještě byl živ na té púšti Zersona[gk]Zersona] Zerſſowa. I je se mluviti zevně před lidmi a řka: „Ještě bych chtěl obradovati dobře aneb opraviti, bych zase přišel k[173]škrtnuto písařem „césařství“ křesťanství[gl]křesťanství] rzeſtianſtwi“. I chtiechu jej ti lidé zabiti tomu césař Tiberiovi k libosti. A tak on utekl k tomu králi z Tynkel a dal mu svú sestru k ženě. A kakž je kolivěk nosu neměl a jazyku, avšak jeho pomocí přišel zase k césařství, a uzřevši Leotina a Tiberia, dřieve řečené césaře, jakož se v césařstvie byli uvázali, a tak se pomstil[174]písař patrně omylem neopsal, že své nepřátele nechal oběsit nad svými nepřátely. A když mu krópě z toho uřezaného nosu ukanula a kolikrát se musil umyti, po každém umytí[gm]umytí] vmytie vždy zahubil svého jednoho nepřietele.

LXVI.[gn]LXVI.] LXVII césař

Justinianus Třetí kraloval VI let. To je ten, jako byl z césařstvie oblúpen, jakož jest dřieve pověděno. A když zase k césařství přijide, i převáži se, že on to miesto Zerson[go]Zerson] Zerſom, jako tam na té púšti v něm byl, a chtě je zkaziti a zahladiti. A když uděla jednoho hétmana nade všiem rytieřstvem, i posla ho tam. A ten tam zbil všecky lidi kromě dětí. A když chtěl podruhé všecky děti zbíti, i zvolichu sobě v té zemi jednoho [dobrého člověka]text doplněný editorem[175]doplněno podle prvotisku, v rkp. A „ctného“ řečeného Filipus za pána a za hajtmana. Ten převáživ se i jev do Konstantinanápulí, a zabil toho césaře

X
gkZersona] Zerſſowa
glkřesťanství] rzeſtianſtwi
gmumytí] vmytie
gnLXVI.] LXVII
goZerson] Zerſom
173škrtnuto písařem „césařství“
174písař patrně omylem neopsal, že své nepřátele nechal oběsit
175doplněno podle prvotisku, v rkp. A „ctného“
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).