Také z pravé strany v podletí sluší žíly otvírati, na podzim z levé, neb tak lékaři učí z příčiny hodné. Žíly, které ráno zatínati náleží, ty máš na den druhú neb třetí otvírati hodinu, které pak po vobědě, ty při nešpoře. Však na to pamatuj, aby v ten den pokrmuo a nápoje užíval střídmě.
O pokrmu a nápoji
Před pouštěním krve a po tom do některého dne užívaj pokrmuov a nápojuov dobrých, zažitých, a to střídmě, mléčného zanechaj. Také smilstva, práce a přílišné péče.
Zpráva při otvíraní žíly
Když budeš v rukou neb v nohách žíly chtíti otvírati, prvé je máš sobě do vláhy vložiti, aby se pozahřély a rozšířily, neb tak znamenitější budou i také otvírati bezpečnější. Znamenaj, že ta rouška, kterúž zatahuje puštědlník, nemá býti ani velmi hrubá, ani tenká. Tou tomu, ktož jest hubený a suchý, méně má zatáhnúti, tučnému pak dobře velmi. Na to pak místo žíly, kdež chceš zatíti, máš prst kázati položiti, neb jest ukazatel. Druhú pak rukú má se krev sesvrchu i zdůlu přidavovati a teplou vodou na to líti. A když se žíla zedme, toho času sluší ji zatíti. Pakli se nenadme, opět rukou vůkol přidavovati aneb nětco těžšího k rutce přivázati, neb, neznamenaje dobře žíly, mohl by po stranách natínati ji a nelibost učiniti i bolest a tak k hněvu zbuditi toho, kdo pouští, ješto v tom nenáleží, ale s dobrou myslí pouštěti. Puštědlníku nedaj pušťadla mazati, neb učinil-li by to, žíla po tom zatětí nebrzo se zavře. A tak by se mohl umdliti i k nebezpečenství přijíti.
Rozšafnost při krve pouštění
Šetř znamení pilně, na kterém dobré, prostřední a výborné jest pouštění vedlé nadepsané zprávy. Při otevření pak žíly patř, krev pobělavá téci začne-li, tehdy ihned zastaviti daj jí, neb pustiti ji jest života sobě umenšiti. Pakli mimo tu jiné podstaty a barvy okáží se, nezastavuj