Philomates Dačický, Matouš (Walkenberský z Walkenberku, Matouš): [O vyvýšení a vysokém důstojenství lidského pokolení (část)]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. III F 14, s. 564–635. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz/) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

dne šestého neb sedmého pupek hotov jest, jakž sem pověděl, spojením těch krevních a životních žil, tu nejprvičky přitahuje se krev a duch skrze krevní a životní žíly, kterážto krev s duchem přesílá se do semena, vnitř vroucího, a připojuje se semenu, aby se zarozovati počínali přední oudové. Nebo i v té první mázdřičce sou dírky podobné cotilidonibuscizojazyčný text, k kterýmž ta mázdřička přivázána jest, skrze kteréžto dírky průchodní, ti kořínkové, přitahují krev a duchy životní. A v tom čase v hromadu srostlém a jako vroucím semenu tři banky jakožto maličcí měchejříčkové nebo bílé tři jakési puntíčky, nemnoho od shustlého mlíka se dělící, na místech jater, srdce a mozku se zarážejí a zarozují, jakž to všechno tato předestřená figura ukázati bude moci.

[#]obrázek nebo jiný grafický prvek

O zarození jater

Rozdíl V.

Potom hned žíla skrze pupek vytažená tluščí krev, v semenu skormoucenou neb v hromadu slitou, ale k odkrmení a uživení potřebnou, přitahuje k sobě. A ta krev snad v semenu ssedá se a shušťuje. Odkavadž dvojrohatá žíla pochází podlé spůsobu a ukazování této formy. [#]obrázek nebo jiný grafický prvek

V druhé ratolesti té žíly, jakž na oko v této figuře nyní ukázané spatřiti můžeš, krev se zbírá, z kteréžto počátek nejprvé játry berou, tím spůsobem, jakž nahoře položeno jest. Odkavadž patrně se to stihnouti může, že játry jsou toliko shuštěná, ssedlá a v hromadu srostlá krev, tělo totižto červené a k krvi podobné. A protož má také mnohé, rozmanité, svému přirození dost příhodné žilky, kteréž posluhují v přirozených jeho moci vykonávání, totižto při přitahování, zdržování a ven zase vyhánění.

Druhé pak ratolesti té dvojrohaté žíle připojují se mesenterioncizojazyčný text, to jest žaludek, slezina a všecky střeva v poslední částce žaludka. Potom hned všeckny žíly jako ratolesti nějaké scházejí se, co teď k jednomu kmenu stromovému osekanému, to jest částka v člověku od hrdla až do noh, v vyšším pletení při játrách k veliké žíle krevní ad venam canamcizojazyčný text, od kteréž všeckny jiné počátky své berou. Ten trunkus neb ta částka v člověku od hrdla až do noh hned vypouští ratolesti žil krevních, aby diaphragma vel phrenescizojazyčný text, to jest příčná bránice byla učiněna. A nemalý jích počet k vyšší stránce hřbetní kosti neb k páteři, kteráž nad příčnou bránicí leží, též i dolů až do kolen nebo stehen se stahuje.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).