Hus, Jan: Knížky o svatokupectví

Stadtbibliothek Bautzen (Bautzen, Německo), sign. 4º 24, 105r–207r. Editor Navrátilová, Olga (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz/) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

Elektronická edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

  • Zákonníci kterak bývají svatokupci VI. E.
  • Zákonničí zpověd a obecenství VI. G.
  • Zákonničí hodování a rozkoš VI. F.
  • Zákonničí svatokupectví VI. A.

Ktož budeš čísti toto svrchu psané ukazadlo, neklaď ihned za blud, jeliž přečteš v knížkách a uzříš, žeť na dobré kněží a na dobré zákonníky i na dobré světské nejde tresktání, ale na hříchy zlých, kteréžto hříchy má každý křesťan kaziti, jakož najdále muož.

Pak chceš li naleznúti o které věci psané v knihách, znamenaj slovo, kteréž tu věc znamená, a znamenaj, od které čteny to slovo se počíná, a ihned hledaj. Nalezneš li je mezi jinými slovy, kteréž od též čteny se počíná, a bude li mezi nimi, tehdy ihned počet ukáže kapitolu a čtena ukáže, kde v té kapitole o té věci psáno jest. U příkladě: chceš míti o bázni. To slovo bázeň počíná se od té čteny B. Hledajž v ukazadlu mezi těmi slovy, jenž se počínají od B, a nalezneš: Bázeň jest troje a tento počet 9 a tuto čtenu D. Počet ukazuje devátú kapitolu a čtena ukazuje, kde o bázni v té kapitole stojí psáno.

Také věz, že v knihách na mezech vedlé řádkuov písma neb záhonuov písmo latinské ukazuje, kde písmo jest v zákoně božím neb v ustavení a kde píší světí, kterak kníhy z Biblí česky slovú a kterak počtové mají znáni býti, psal jsem na konci knih o božím přikázaní.

[Kapitola]text doplněný editorem I

O svatokupecství

Mistr Hus

Svatokupecství, jenž se rozmnožilo, aby věrní tupili, od něho se ostřiehali a také zda by kteří svatokupci se pokáli, chci s boží pomocí o svatokupecství psáti kniežky. A že svatokupecstvie jest kacieřství a že zlí dobré za kacieře mají, protož dobrým na výstrahu a na potvrzení a zlým na polepšení chci najprvé položiti, co slove kacieřství, aby lidé poznali, jsú li ti, kteréž oni nazývají, kacieři, čili sami sú kacieřstvím poraženi.

Věz, že kacieřství jest učení bludné, svatému Písmu odporné, neústupně bráněné. Tak vypisují kacieřství, a zvláště sv. Augustin. Ale že by sprostnému bylo těžko brániti, neb řekl by někto, že by kacieř nebyl nižádný, kdyby spal aneb mlčal neb v tu dobu kdyby pravdu mluvil, a také že by němý, drže blud kacieřský, neb člověk, jenž neučí bludu, ač drží, nebyl kacieřem. Protož k rozumu lechčejšímu diem, že kacieřství jest držení neústupné bludu proti Písmu svatému. Diem „držení bludu“, neb bez toho nemuož býti

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 5 měsíci a 7 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).