Pulkava z Radenína, Přibík: [Kronika králů českých]

Knihovna Biskupství litoměřického (Litoměřice, Česko), sign. B I F 54, f. 1r–124v. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

<<<<<81r81v82r82v83r83v84r84v85r>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

[83r]číslo strany rukopisupotřebách[di]potřebách] Potrzbach odstúpili od onoho a Fridrika opět za pána sobě přijeli. A tak tiem činem Fridrik obdržav jako vítězstvie lid svój rozběhlý zasě sebral.

Léto Božie tisíc sto osmdesát a čtyři Fridrik neb Friol vévoda český hněv maje proti Kunrátovi moravskému i pro starú nepřiezeň, ješto jeho chtěl, z zemi chtěl vypuditi, i také proto, že chtěl Moravu od něho odchýliti, tak toť již že by od něho nechtěl jie držeti, ale s rukú ciesařovú ji mieti umyslil byl.

{Morava zkažena}textový orientátor

Uhledav čas, když ciesař v dalekých vlastech za horami bieše, bratra svého Přemysla s velikým vojskem poslal do Moravy, aby Moravu zhubil a zkazil, jenž bietovskú[dj]bietovskú] bietowſky a v znojemskú oblast vtrhl, ohněm, lúpežem, bitím všecko na přěkot zkazil a s tiem sě vrátil beze všie spory. Toho léta Fridrik Teobalda z země vypudil byl ven. Bramburg: Tohož léta onen jistý Ota klášter jěptiský[dk]jěptiský] Dyeptyſſky jménem Arnsee zákona svatého Benedikta založil, jakž kronika brambuřská svědčí, kterýžto Ota byl jest syn Albrechtóv řečeného Nedvěd, jenž jměv dva syny Otu a Albrechta potom jest skoro umřel a v Leníně pohrabán.

Léto Božie tisíc sto osmdesát a pět létě Fridrik vévoda bratra svého Přemysla proti Kunrátovi k zkažení zemi moravské opět po[dl]po] do druhém s větčím vojskem poslal.

{Bili sě velmi}textový orientátor

Jehožto příštie Kunrád vzvděděv s velikú sílú Němcóv i Moravčicóv na tom miestě, jemuž dějí Ludomíře, jeho potkal, v kterémžto potkání tak veliký a těžký boj počechu mezi sebú, že konské řvánie a bojovný štěkot od dusu konského i od obráženie jiného oděného v Kumích slyšán byl, jenžto viec než za míli odtavad vzdáli jest za velikú. Tu jest tak mnoho zbito pánóv českých i moravských, že po mnoho[43]Dále následuje přeškrtnuté slovo: wnych jich v jeden hrob musili klásti.

{Bratr sě bratru pokořil}textový orientátor

Léto Božie tisíc sto osmdesát a šest věda Kunrád,

X
dipotřebách] Potrzbach
djbietovskú] bietowſky
dkjěptiský] Dyeptyſſky
dlpo] do
43Dále následuje přeškrtnuté slovo: wnych
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).