Adamová z Aventinu, Anna – Adam z Veleslavína, Daniel: Předmluva k Výkladu pobožnému na žalm devadesátý první sv. Davida …

Praha: Adamová z Aventinu, Anna, 1599. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 36 G 16, p2r–p6r; A1r–B5v. Editor Černá, Alena M. (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

E-edice byla připravena díky podpoře programu Strategie AV21 s názvem Anatomie evropské společnosti – historie, tradice, kultura, identita. Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz/) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2023062).

Edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

[Generovaný obsah]

Na vnitřní radosti ducha

Šesté, a naposledy, k té víře, naději a trpělivosti má také přistoupiti radost a vnitřní potěšení ducha, tak, aby člověk, doufaje v Boha a důvěře se milosti jeho, v něm se spokojil a v každém kříži, zármutku, protivenství a nebezpečenství měl v slibích jeho věrných svou radost a ubezpečení, jist jsa, že on jakož připověděl ochranu důvěřícím se jemu, tak konečně ho zastávati, brániti, přikrývati, a přiď, co přiď, zachovati chce a může.

Mat. 5,11

A k tomuť svých i nás napomíná Pán, řka: Blahoslavení jste, když vám zlořečiti budou lidé a protivenství činiti a mluviti všecko zlé o vás lhouce pro mne. Radujte se a veselte se, nebo odplata váše hojná jest v nebesích.

Skut. 5,42

To znajíce apoštolé, šli z shromáždění židovského radujíce se, že jsou hodni jmíni trpěti protivenství pro jméno Pána Ježíše. Tak sv. Pavel netoliko nadějí slávy Boží, ale i zármutky a ssoužením se chlubí.

Jak. 1,2

A sv. Jakub píše: Za největší radost mějte, bratří moji, kdyžkoli protivenstvími obkličováni býváte rozličnými vědouce, že skušení víry naší spůsobí trpělivost.

Čeho snášelivosti potřebí

Ty věci jsou, jímiž my všeliké těžkosti, strasti, protivenství a nebezpečenství snášeti a přemáhati máme a můžeme, kterýchžto abychom dosáhnouti mohli, potřebí nám věděti a dobře znáti sliby božské, v nichž nám Pán náš pomoc, ochranu a retuňk připovídá a jako věrný otec vysoce se zakazuje.

Žalm 91. plný slibův Boha a potěšení

A k tomuť nám mezi jinými písmy svatými, prorockými i apoštolskými předně slouží žalm svatého Davida v počtu 91. Nebo tak hojný jest a plný výborných naučení a potěšení, že proti všelijakým strastem, tesknostem, žalostem, úzkostem a protivenstvím, trápením i nebezpečenstvím, zjevným tejným, domácím obecným, denním nočním srdce věřících připravuje, posiluje, upevňuje a nepřemožené činí. A protož mezi jinými svatými žalmy jako nějaká drahá perla se stkví a vysoce vždycky vážen býval.

Suma žalmu 91.

Vyučuje pak, kterak ti lidé, kteříž v nebezpečenstvích, v neštěstí a v bídách postaveni jsouce, k Bohu se utíkají, na sliby jeho důvěrně spoléhají a jako na mocné ruce jeho se kladou, bezpečni jsou v ochraně Boží, Bůh že o ně péči má, jim pomocí svou vždycky přítomen bývá, je opatruje a zachovává. A to nejvíce tehdáž, když se již zahynutí k nim blíží a naděje téměř žádné k vysvobození nepozůstává. Kteréžto zaslíbení jest jedinká a nejvyšší obrana, retuňk a potěšení věrných milých Božích. Pročež i prorok nazývá ji pavézou a štítem

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 10 měsíci a 6 dny; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).