Adamová z Aventinu, Anna – Adam z Veleslavína, Daniel: Předmluva k Výkladu pobožnému na žalm devadesátý první sv. Davida …

Praha: Adamová z Aventinu, Anna, 1599. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 36 G 16, p2r–p6r; A1r–B5v. Editor Černá, Alena M. (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

E-edice byla připravena díky podpoře programu Strategie AV21 s názvem Anatomie evropské společnosti – historie, tradice, kultura, identita. Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz/) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2023062).

Edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

[Generovaný obsah]

štítem a s takovou jakousi obzvláštní okrasou, utěšenými a slibnými slovy je vypisuje, že žádná píseň tak pěkná, ani tak ozdobně složená není, kteráž by se tomuto žalmu vrovnati mohla.

Úžitek žalmu v tento čas morový

Protož slušně milý a vzáctný býti má všechněm dobrým a pobožným křesťanům jak předně pro vážnost, úžitek a naučení gruntovní, kteráž se v něm zavírají, tak i pro tu jakousi obzvláštní okrasu a ozdobnost řeči hojné a milostné. Nyní pak nejvíce potřebí jest ho obecnímu lidu v čas této rány morní, kteráž mezi námi zhusta proskakovati začíná, a strach jest, aby se den ode dne více nesilila a nerozmáhala, aby lidé, vidouce nad sebou a mezi sebú přísnou metlu Boží, v tom strachu a zármutku mohli jako sami k sobě přijíti a znáti to, kterak a na čem mysl svou v takovém nebezpečenství zdraví i života svého postaviti mají.

Mnozí, aby toho zlého ušli, na jiná, zdravější místa se odbírají. Jiní, chudší, nevědouce se kam obrátiti pro nedostatek a nemožnost svou, ač zůstávají doma v obydlích svých a místech nakažených, však nejsouce proti tomu vyučeni, s nemalým strachem a nebezpečenstvím, větším duše nežli těla a zdraví svého, mezi životem a smrtí se pletou.

Příčina výkladu žalmu tohoto

Z kteréžto příčiny já, abych samého sebe i jiných sprostnějších v takovém veřejném strachu a zděšení potěšil a posilnil, umínil jsem ten žalm 91. výkladem nějakým pobožným a potěšitedlným z učitelův Písma svatého sebraným vysvětliti v té naději, že taková, ač prostá a chatrná práce, nebude ovšem při mně ani při jiných neužitečná a zmařená. Pán Bůh rač mysli a srdce náše duchem svým spravovati a osvěcovati, aby se od nás vše ke cti a chvále jeho a k spasení našemu konalo a dálo.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 10 měsíci a 6 dny; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).