Hus, Jan: O marnosti

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII H 19, 246v–253v. Editor Řezníčková, Barbora. Ediční poznámka

Edice vznikla za podpory projektu LINDAT/CLARIAH-CZ – Digitální výzkumné infrastruktury pro jazykové technologie, umění a humanitní vědy, registrační číslo LM2018101.

[Generovaný obsah]

[253r]číslo strany rukopisuse bráti. Též věčnost temnosti, odlúčenie všie radosti, a zvláště viděnie božieho, kteréžto odlúčenie svatý Augustin a svatý Jan Zlatoustý pokládají za najvětšie muky.

A pak poznánie těch muk a zúfanie, jenž bude najviece duši trápiti, to bude přehrozná muka, jako jest muka veliká v duši člověku, když vie, že jeho mají upáliti a vidí již oheň a nižádné naděje nemá k vysvobození. Což se pak mnohem viece mučí, vida věčnost, odlúčenie radosti nebeské, věčnost temnosti, věčnost ohně pálenie, věčnost s ďábly přebývanie. A tu věčnost u příkladě takto věz a važ, by vešken svět mákem neb pieskem od země až do nebe byl nasut a po tisíc tisících letech jedno zrnce [253v]číslo strany rukopisuodloženo bylo, ještě by veselé člověk vysvobozenie po počtu všech zrn makových čakal, neb vždy konec někdy přišel by. Ale u věčnosti, v níž konce nenie, které móž zatracenci býti utěšenie? Protož když na to věčné zatracenie vzpomenu právě, vždy mi se srdce velmi lekne. Protož die písmo: Synu, pomni na poslednie věci, a nebudeš nikdy hřešiti.[12]Sir 7,40 Protož pomněme na muky věčné a zavržem všecky žádosti zlé. Amen.

Finitus est iste libellus feria IIa post dominicam palmarum per me Mareš de Olbramovic anno Domini M CCCC XC VII.cizojazyčný text

X
12Sir 7,40
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety a 11 měsíci; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).