Nástrahy na ryby

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. III F 53, 132v–137r. Editor Filipová, Jitka. Ediční poznámka

Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz/) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

[Generovaný obsah]

[135v]číslo strany rukopisu

Tuto pak na čeřen: Vezmi játřičky neb plíce kterého koli dobytčete a sladu pšeničného dobře mleného a strdi čisté, a zsekaje to dobře a spolu smíšeje, upeciž to v pánvi a upraž dobře, pak po kusu uvíže v šat čistý, kladiž do čeřena. Přivazuje ve třech místech a kámen a puojdúť k tomu všecky ryby malé i veliké. To věz jistě.

Item když dospějí višně bílé aneb třešně, tehda vezma jich, coť se zdáti bude, i s peckami, meciž jim tam prvé. A potom druhý den neb třetí jdiž na též místo a lov na višně neb na třešně, púštěje ke dnu. Budúť bráti jistě.

Item na červy parmy, item na mihule, ouhoř, parma, jelec, item na pstruhy vezmi pero pávové aneb kohúta vohnivého, obtočiž hedvábím okolo udice.

Nástraha na všecky ryby: Vezmi červy z hnoje v mech. Pakli mchu nemáš, ale v písek a nech jich přes noc neb déle. Tehdy vlož je v krabku a vezmi nového vajce žlútek, stluc jej dobře a přičiň k tomu drobet šafránu. Daj jim, ať se najedí dobře. Tiť sú na všecky ryby.

Aby lapal: Vezmi opich a udělaj s medem, namětiž s vovesnú mukú [s]text doplněný editorem krví kozlovú. A maž sobě ruce i nohy tím. A kdež staneš u vodě kolivěk, jdúť náramně k nohám, a tak budeš moci lapati ryby keserem neb rukú. To jest věc zkušená.

Máje: Item vezmi podbřeznice černé, když je kolivěk muožeš míti, jsúť pod břehy rády i toho času rády ryby

X
 
logo ÚJČCopyright © 2006–2021, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2021, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2021, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 15 lety a 17 dny; verze dat: 1.1.19
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovyStrategie AV21
Web byl podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projekty č. LM2018101
(LINDAT/CLARIAH-CZ) a LM2015081 (RIDICS).