Vetter, Daniel: [Islandia aneb krátké vypsání ostrovu Islandu…]

Praha: Michálek, Daniel, 1673. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 29 G 4 neúpl., A1r–D8v. Editor Černá, Alena M. (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

v létě v hojnosti se spatřuje, zvláště na horách a vrších, nebo z nich nikdý dokonale neschází, než často i u prostřed léta ještě ho přibývá. Jakožto i léta 1613. od nás spatříno, že na svatého Jana, když u nás nejteplejí bývá, tam tak hrubě pršel sníh, že ho za hodinu neb dvě dobře na půl lokte napadlo.

O náboženství v Islandu a jaký spůsob při něm zachovávají

Náboženství již od mnoha let Islandeři jsou křesťanského, a nyní luteriánského, k čemuž jim dopomoženo od krále denemarského. Kterýž, dostav ostrovu tohoto, o vzdělání v něm Luterového náboženství pečoval a některé z nich mladé k učení spůsobné sobě přivésti dal, jež k učení se řeči latinské obrátil, aby potom mohli v dálších věcech k pravému křesťanství přináležejících prospívati a od jiných, rozumějíce řeči latinské, se učiti, poněvadž jejích řeč přirozená jest od jiných hrubě rozdílná. Má sice původ svůj z německé, k ni však není podobná. Ti, kdož denemarsky umějí, drobet jim rozuměti mohou. Mají také mezi sebou dva biskupy, kteréž sobě podlé hodnosti z jiných kněží (jichž mnoho mají) vyvolují a je v veliké vážnosti u sebe mají. Ti také mímo jiné hojnějí jsou opatření, majíce živnosti své rozšířené, užívajíce i pomoci jak od jiných kněží, tak i od lidu obecného. K bydlení jejich dvě místa jsou oddělená; jedno slove Schalholdt, druhé Halar, jinák Hola.

Těch biskupův povinnost jest každého roku jednoho každého kněze, kterýž k dioecesi jeho přináleží, nejméně jednou navštíviti, jak kdo v povolání svém pilný jest, a čeho při církvi potřebi, to opatřiti a naříditi. Kněží malou práci vedou v kázaní, aniž jim potřebi tím mysl trápiti, nebo kázaní svá dávno připravená a vytištěná mají, tak, že toliko kněz, knihu vezma, čte, což již dávno přihotoveno. A to se jim tam dobře líbí, čehož kdyby kněží nečinili, nechtěl by jich lid obecný slyšeti, nýbrž byli by kněží v podezření, že ne to, což Duch svatý skrze předky jejich jim již dávno připravil, ale z svého rozumu a hlavy (třebas nětco zcestného) jim mluví. Starým však kněžím, kteří již zrak mdlý mají, když spaměti káží (jakožto již skušeným), za zlé nemají. Kostely, do nichž se k službám Božím scházejí a shromážďují, mají na větším díle pod zemi vystavené, jako i domy své, o nichž níže připomenuto bude. Při náboženstvi mají

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 6 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).